İlaçlama Hizmetinde bir telefon kadar yakınız
Haşere İlaçlama ve ilaçlama hizmetimiz hakkında detaylı bilgiler almak için bize telefon ile ulaşabilirsiniz
HEMEN ARA!

Uyuz Böceği

Uyuz Böceği

Uyuz Hastalığı, Sarcoptes scabei uyuz böceği isimli bir akar tarafından ciltte kaşıntı ve döküntü oluşturan bir rahatsızlıktır. Çok bulaşıcı olmasından dolayı özellikle kalabalık ortamlarda, ortak eşyaların kullanıldığı alanlarda daha hızlı yayılım gösterir. Tedavisi kolay olan uyuz hastalığı eğer tedavi edilmezse cilt üzerinde yaraların oluşmasına sebep olabilmektedir

Uyuz böceği, bulaşma yolu ile cilt altına yerleşerek yumurtlamaya başlar. Yumurtalarını salarak cilt altında ilerlemeye devam eden uyuz böceği için gerekli ilaç, krem gibi tedavilerin hızlı bir şekilde yapılması gerekmektedir. Uyuz tedavisi hem ciddi cilt sorunlarını engellemek hem de uyuz salgınının önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuz hastalığının ilk belirtisi ciltte kızarıklık ve özellikle gece artan yoğun kaşıntıdır. Sivilceye benzeyen kabarcıklar, kaşıntı ve döküntüler görülmektedir. Bu kızarıklık ve kaşıntıların sebebi ise cildin uyuz böceğine karşı alerjik reaksiyon göstermesinden kaynaklıdır. Hızlı bir şekilde tedavi edilmesi gereklidir. İnsan vücudu dışında 72 saatten fazla yaşayamayan uyuz böceği, uzun yıllar cilt altında yaşamını sürdürebilmektedir.

Uyuz böceğinin cilt altında ilerlerken açtığı kanallar nedeni ile cilt üzerinde minik oyuntular da gözlemlenebilmektedir. Diğer cilt hastalıkları ile de karıştırılan uyuz hastalığının en iyi teşhisi doku örneği alınarak yapılabilmektedir.

Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?

Uyuz hastalığı, bulaşan kişi de 2 ile 6 haftaya kadar hiç belirti göstermeden yaşayabilmektedir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişilerde bu süre daha da uzayabilmekte, uyuz hastalığı daha yaygın ve bulaşıcı olabilmektedir. Uyuz tedavisi yapılmaya başlandığında kaşıntıların tamamen kesilmesi 1 ayı bulabilmektedir. Hatta bazı durumlarda uyuz böceği cilt üzerinde başka yerde tespit edilirse tedavinin tekrar tekrar yapılması gerekmektedir.

Uyuz tedavisi doktor tarafından verilen ilaç, krem ve losyonlar ile yapılabilmektedir. Doktor tarafından verilen losyon ve kremlerin temiz cilde uygulanması gereklidir. Bu nedenle uyuz tedavisinin ilk şartı temizliktir. Uyuzdan tamamen kurtulabilmek için öncelikli olarak iyi bir hijyenik temizlik yapılması gerekmektedir.

Uyuz Önlemede ve Tedavi Aşamasında Dezenfeksiyonun Önemi

Uyuz hastalığı çoğunlukla yurt, huzur evi, askeriye, okul, kreş ve anaokulu gibi ortamlarda rastlanmakta ve buralardan yayılmaktadır. Ortak kullanılan eşyalar nedeni ile kolay bir bulaşma ortamı yakalayan uyuz böceği, hızlı bir şekilde kişiler arasında salgın haline gelebilmektedir. Böyle bir durumun olması ya da bu ihtimallerin ortadan kaldırılması amacı ile dezenfeksiyon işlemi yapılması önemlidir.

Özellikle Kreş, Anaokulu ve Okullar da gerçekleştirilecek dezenfeksiyon işlemi sayesinde ortam dezenfektanlar ile temizlenmiş olacaktır. Dezenfeksiyon, sadece uyuz böceği için değil tüm yayılıcı ve çocukların sağlığını tehdit eden mikrop ve bakterilerden de arındırma işlemi olarak oldukça başarılı bir uygulamadır.

Okul ve kreşlerde yapılacak olan dezenfeksiyon işlemi, derinlemesine ve hijyenik temizlik yöntemidir. Ortam içerisinde yer alan bütün eşyaların uygun dezenfektan ile yüksek ısı kullanılarak temizlenmesi işlemidir. Klasik temizleyiciler ve temizleme gereçleri ile bu temizliğin yapılması mümkün değildir. Konusunda uzman ekip tarafından doğru temizleyiciler ve doğru araçlar ile yapılması gerekmektedir.

Uzun yıllardır ilaçlama sektöründe garantili hizmet sunan firmamız, her türlü dezenfeksiyon işlemleriniz için de profesyonel ekibimiz ile sizlerin yanındayız. Huzur evi, Çocuk bakım evi, Yurt, Kreş, Anaokulu ve diğer okullar da düzenli olarak yapılacak dezenfeksiyon işlemi ile uyuz ve benzeri salgın hastalıklardan korunma sağlanmaktadır.

Uyuz hastalığın yayılmasına, uyuz hastalığının ortamda barınmasına ve uyuz tedavisi sürecinde uyuz böceğinin yaşamasına sadece profesyonel dezenfeksiyon işlemi ile engel olabilirsiniz. Uyuz tedavisinin ilk şartı olan temizlik için Net Çözüm İlaçlama’ nın profesyonel dezenfeksiyon hizmeti artık kapınızda.

25 Ocak 2019
Uyuz Böceği için yorumlar kapalı
2.446 kez görüntülendi
Translate »
Whatsapptan Ulaş
Call Now ButtonTıkla Ara