İlaçlama Hizmetinde bir telefon kadar yakınız
Haşere İlaçlama ve ilaçlama hizmetimiz hakkında detaylı bilgiler almak için bize telefon ile ulaşabilirsiniz
HEMEN ARA!

Dezenfektan Nedir? Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfektan Nedir? Dezenfeksiyon Nedir?
Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon, cisimler, nesneler ve eşyaların üzerindeki veya bir alandaki patojenik mikroorganizmaları yok etme işlemidir. Dezenfektanlar mikropların hücre duvarını tahrip ederek veya metabolizmalarını bozarak bu zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaktadır.

Dezenfektanlar iç ve dış mekanlardaki mikroorganizmaları insanlara zarar vermeyecek hale getirmek veya yok etmek için kullanılmaktadır. Dezenfeksiyon işlemi zararlı mikroorganizmaları, özellikle dirençli bakterileri öldürmektedir..  Dezenfektanlar, bulaşıcı organizmaları öldürmek amacıyla evlerde, ev içlerinde özellikle mutfak ve banyolarda, işyerlerinde, hastanelerde, muayenehanelerde sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazı mantarlar, virüsler ve bakteriler dezenfektanlara karşı bir miktar dirence sahip olmaktadırlar. Dezenfektanlar bakterileri hızla öldürmek ve daha fazla yayılmadan ortadan kaldırmak için kullanılmaktadır. Dezenfektanlar bakterilerin proteinlerine hasar verir ve bakteri hücresinin dış katmanlarının yırtılmasına neden olarak bakterileri ortadan kaldırmaktadırlar.

Dezenfeksiyon Hizmetleri için firmamıza ulaşabilirsiniz;

GSM: 0553 557 90 95

Sabit Tel: 0216 397 04 79

Whatsapp: 0553 557 90 95

Dezenfektanların ve Dezenfeksiyonun Özellikleri

Mükemmel bir dezenfeksiyon işlemi, insanlara ve yararlı yaşam biçimlerine zarar vermeden, zararlı bütün mikroorganizmaları, virüsleri ve bakterileri ortadan kaldırmalıdır. Fakat bununla beraber, dezenfeksiyon işlemi sırasında kullanılan dezenfektanların çoğu doğaları gereği insanlar ve hayvanlar için potansiyel olarak zararlı hatta zehirli olmaktadırlar. Bu sebeple dezenfeksiyon işlemi için profesyonel ilaçlama firmalara tercih edilmelidir. Yanlış uygulama hem dezenfektanı uygulayan kişiye hem de mekanda bulunan diğer kişilere zarar verebilir.

dezenfeksiyon ilaçlama
dezenfeksiyon ilaçlama

Ev İçinde Kullanılan Dezenfektanlar Nelerdir?

Evlerde kullanılan çoğu dezenfektan, denatonyumbenzoat içermektedir. İç mekanda kullanılan dezenfektanlar kimyasal reaksiyonlar meydana getirebileceğinden asla diğer temizlik ürünleri ile birbirlerine karıştırılmamalıdır. Kullanılacak dezenfektan seçimi kullanım amacına göre değişmektedir. Bazı dezenfektanlar geniş bir yelpazeye sahiptirler ve birçok farklı türden mikroorganizmaları öldürmektedirler. Bazı dezenfektanlar ise daha az sayıda hastalığa neden olan organizmaları öldürmektedirler. Bu tarz dezenfektanların aşındırıcı olma özelliği yoktur ve toksik madde içermemektedirler.

Evleri dezenfekte etmek amacıyla genellikle klor içerikli çamaşır suları kullanılmaktadır. Bu dezenfektanlara fazla temas etme halinde mukoza zarlarına ve cilde zarar vermektedir. Güçlü bir kokusu vardır. Çamaşır suyu diğer temizlik malzemeleri yada sirke ile karıştırılmamalıdır. Sadece suya karıştırılıp kullanılmalıdır. Çamaşır suyu bazı bakteri, mantar yada mikropları öldürebilmektedir.

Ev içinde bulunan bakteriler çok hızlı bir şekilde kendilerini geliştirip çoğaltabilmektedirler. Bazı durumlarda bu bakteriler evlerde kullanılan dezenfektanlara karşı direnç kazanabilmektedirler. Bu bakteriler evlerde kullanılan dezenfektanlara karşı direnç göstererek daha güçlü bir bakteri neslinin üremesine sebep olabilirler. Böyle durumlarda evlerde kullanılan dezenfektanlar da etkisiz hale gelmektedir. Bu gibi durumlarda profesyonel bir yardım almak evdeki ve iç mekanlardaki bakterileri ortadan kaldırmak için gerekli olmaktadır. Ayrıca ev içinde kullanılan dezenfektanlar haşereleri, böcekleri ve evi istila eden diğer zararlıları ortadan kaldırmamaktadır.

Buharlı dezenfeksiyon hizmetimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ev İçinde Doğru Dezenfeksiyon İşlemi Nasıl Olmalıdır?

Bulaşıklar ve kullanılan kaplar her kullanımdan sonra üç aşamalı bir temizlik işleminde geçirilmelidir. İlk olarak, bulaşıklar iyice temizlenmeli, daha sonra en az 15 dakika dezenfektanlı suyun içinde bekletilmeli ve son olarak ılık suyla durulanmalıdır. Bulaşıklar kuruduktan sonra kapalı dolaplara yerleştirilmelidir.

Buzdolapları haftada en az bir kez temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.

Tuvaletler günde en az iki kez veya daha fazla deterjanla yıkanmalı ve daha sonra dezenfekte edilmelidir. Sıcak su, sabun ve kağıt havlu her el yıkama işleminde kullanılmalıdır.

Temizlik ve dezenfeksiyon işlemi sırasında, insan sağlığına zarar vermeyen ve eşyalara ve yüzeylere zarar vermeyen dezenfektanlar kullanılmalıdır.

dezenfekiyon ilaçlama
dezenfekiyon ilaçlama

Kimyasal Ürünler Kullanmadan Evleri ve Evlerdeki Eşyaları Dezenfekte Etmek Mümkün müdür?

Sert kimyasallar olmadan evleri ve evlerdeki bazı eşyaları temizlemek mümkündür. Temizlik için kullanabileceğiniz malzemeler hali hazırda mutfağınızda bulunmaktadır.

Kimyasal kullanmadan evleri ve evdeki eşyaları temizlemenin dört doğal yolu:

Gözeneksiz yüzeyler için % 50-50 sirke ve su karışımını kullanabilirsiniz. Sprey şişesinde hazırladığınız bu karışımı yerlerde ve tezgahlarda kullanabilirsiniz.

Ilık suya biraz deterjan ekleyerek aşındırıcı olmayan sünger ile paslanmaz çelik tencere ve çaydanlıklarınız temizleyebilirsiniz.

Karbonatlı su karışımı ile buzdolabı raflarınızı ve gıda kutularınızı temizleyebilirsiniz.

Çaydanlıklarınız içinde oluşmuş kireci temizlemek için çaydanlığınızı limon tuzlu karışım ile kaynatabilirsiniz. Limon tuzu sert kalıntıları temizlemektedir.

Net Çözüm İlaçlama, dezenfeksiyon firmaları istanbul’ da yer almaktadır.

dezenfeksiyon videosu

Dezenfektan Türleri Nelerdir?

Hava Dezenfektanları

Hava dezenfektanları, havada asılı durun mikroorganizmaları öldürmek için kullanılan kimyasal ürünlerdir.  Dezenfektanların genellikle yüzeylerdeki mikroorganizmalar için kullanıldığı sanılmaktadır. Ancak kullanımı sadece yüzeylerle sınırlı kalmamaktadır. Hava dezenfeksiyon işlemi ile havada yaşayan mikroorganizmaların sayısı önemli ölçüde azaltılmaktadır. Çeşitli bakteriler, influenza virüsü, korona virüs ve bazı mantar türlerinden kurtulmak için hava dezenfeksiyon işlemleri uygulanmaktadır. Hava dezenfektanları hem mikroorganizmalar için yüksek ölümcüllüklere sahip hem de insan ve diğer canlıların zarar görmemesi düşük toksik özelliğine sahiptirler.

Alkoller

Alkol ve alkol bazlıbileşikler, hastane sınıfı dezenfektan olarak adlandırılmaktadır.Alkoller damıtılmış su ile karıştırıldığı zaman daha etkili olmaktadır. % 100 alkol tipik olarak sadece bakterilerin dış zar proteinlerini bozguna uğratmaktadır. % 70 suda seyreltilmiş alkol karışımı ise geniş bir bakteri yelpazesine karşı etkili olmaktadır. Ancak ıslak yüzeyleri dezenfekte etmek için genellikle daha yüksek karışım oranlarına ihtiyaç duyulmaktadır.  Ek olarak, lipit kaplı virüslerin (HIV, hepatit B ve hepatit C gibi) etkili bir şekilde inaktivedilmesi için yüksek konsantrasyonlu karışımlara (% 80 etanol +% 5 izopropanol gibi) ihtiyaç duyulmaktadır.

Alkolün etkinliği, dodekanoik asit (hindistancevizi sabunu) ile çözelti halindeyken daha da artmaktadır. % 29.4 etanolün dodekanoik asit karışımı, geniş bir bakteri, mantar ve virüs türlerine karşı etkili olmaktadır.

Dezenfeksiyon firması arıyorsanız, Netçözüm ilaçlama bir telefon kadar yakınınızda…

Aldehitler

Aldehitler bakteriler üzerinde geniş bir etki alanına sahiptir. Karışım için doğada bulunan bitkilerin özleri kullanılabilmektedir bu yüzden diğer dezenfektanlara göre daha az bir kalıntı bırakmaktadırlar. Fakat bazı bakteriler aldehitlere karşı direnç geliştirmiştir ve glutaraldehitin astım ve diğer sağlık tehlikelerine neden olabileceği tespit edilmiştir.

Oksitleyici maddeler

Oksitleyici maddeler, mikroorganizmaların hücre zarını oksitleyerek mikroorganizmaları etkisiz hale getirerek ölümlerine yol açmaktadır. Zaten çok sayıda dezenfektan bu şekilde çalışmaktadır. Klor ve oksijen güçlü bir oksitleyicidir.

Elektrolize su, sodyum klorürün sodyum hipoklorit ve hipoklorik aside elektrolizi ile yapılan oksitleyici bir çözeltidir. Hidrojen peroksit ise, hastanelerde yüzeyleri dezenfekte etmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu oksitleyici maddenin genellikle tercih edilmesinin sebebi ise diğer dezenfektanlara oranla daha az alerjik reaksiyona sebep olmasıdır. Ayrıca gıda ambalaj endüstrisinde folyo kaplarını dezenfekte etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca hidrojen peroksit buharı tıbbi bir sterilizatör ve oda dezenfektanı olarak kullanılmaktadır. Fakat diğer güçlü oksitleyicilerde olduğu gibi hidrojen peroksit bilinçsiz kullanıldığı zaman tehlikeli olmaktadır ve cildi tahriş edebilmektedir. Bu nedenle, bu dezenfektan kullanılacağı sırada kişisel koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.  Ayrıca bu dezenfektanın kuş gribi ve egzotik hayvan virüslerinin giderilmesinde de etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Ozon suyu, çamaşır, yiyecek, hava ve yüzeyleri dezenfekte etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ozon suyu birçok organik bileşiği yok etmektedir. Ozon güçlü reaktivitesi nedeniyle endüstriyel su arıtım sistemlerine kadar çok geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Potasyum permanganat güçlü bir oksitleyici maddedir. Dokunduğu her şeyi renklendiren morumsu siyah kristal bir tozdur. Akvaryumları dezenfekte etmek amacıyla kullanılmaktadır. Ayrıca ortak yüzme havuzlarında havuza girmeden önce havuza girecek kişilerim ayaklarını dezenfekte etmek amacıyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Dezenfeksiyon ilaçlama hakkında detaylı sorular için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

dezenfekiyon ilaçlama

Dezenfeksiyon İşlemi Hangi Mekanlar İçin Gereklidir?

Böcekler, haşereler, fareler ve diğer zararlılar her mekanı istila edebilmektedir. İstila sorunu giderilmiş olsa bile bu zararlılar arkalarında hastalığa sebep olabilecek bir çok bakterileri bırakabilmektedir. Bu yüzden haşere, fare ve diğer zararlı istilasının görüldüğü her yerde dezenfeksiyon işlemi gerekli olmaktadır. Ayrıca virüs, bakteriler ve zararlı mikro organizmalar insanlara hastalık yaydığı için toplu mekanlarda dezenfeksiyon işlemleri yapılarak olası salgınların önüne geçilebilmektedir. Bu mekanlar:

 • Evler, binalar
 • Restoranlar, kafeler
 • Okullar ve diğer eğitim kurumları
 • Hastaneler, klinikler ve diğer sağlık kuruluşları
 • Marketler, süpermarketler
 • Gıda üretim tesisleri ve gıda depolama alanları
 • Eczaneler ve ilaç depoları
 • Oteller ve konaklama işletmeleri
 • Ofisler ve bürolar

Temizlik ve Dezenfeksiyon İşlemi Arasında Fark Var Mıdır?

Temizlik, ılık su ve deterjan ile yüzeylerdeki kirleri gideren bir işlemdir. Genellikle yüzeyleri, pencereleri ve kullanılan eşyaları kirlerden arındırmak amacıyla yapılmaktadır. Yüzeylerin temizlenmesi görünürdeki kalıntı, kir ve tozu temizlemektedir. Dezenfeksiyonişleminde ise, yüzeylerdeki görünmeyen bakteriler, virüsler, mikroplar ve mantarlar yok edilmektedir. Dezenfeksiyon işlemi ile mekanlarda bulunan bakteri sayısı %99.9 azaltılmaktadır.

Bazı durumlarda ise hem temizlik hem de dezenfeksiyon işleminin beraber yapılması gerekli olmaktadır. Dezenfeksiyon işlemi bu gibi durumlarda yüzey ve eşyalar öncesinde deterjanlı su ile temizlenmişse etkili olmaktadır.Belirli bir hastalığın giderek yayılması yada bir salgın sırasında örneğin korona virüsü, domuz gribi gibi, artan enfeksiyonvakalarının azaltılması için yüzeylerin ve eşyaların hem temizlenmesi hem de dezenfektan ile temizlenmesi gerekmektedir.Kullanılan dezenfektanlar belirlenen prosedürlere uygun olmalıdır.

Hastaneler İçin Dezenfeksiyon İşleminin Önemi Nedir?

Hastaneler ve diğer sağlık tesisleri, rutin olarak iç ve dış mekanların temizlenmesini sağlamak amacıyla yazılı protokollere sahip olmalıdır. Temizlik yapan personel, belirlenen bu protokollere uymalı ve gerekli temizlik standartlarına ulaşmak amacıyla gerekli ekipmanları ve malzemeleri kullanmalıdır. Personeller temizlik yapacakları zaman kendilerini korumak için uygun kişisel koruyucu ekipmanları kullanmalıdır.

Hastanelerde enfeksiyon salgını veya belirli bir organizmanın üremesinde olağandışı bir artış görülmekte ise hastane rutin temizliğinin yanı sıra dezenfeksiyon işlemlerine de önem vermelidir. Sağlık kuruluşundaki salgının türüne bağlı olarak, bazı alanların daha sık temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Hastanelerde korona virüsü veya buna benzer salgınların görülmesi durumunda tüm hastane, hasta odaları, tuvalet ve lavabolar, iç ve dış tüm mekanlar ve açıkta kalan tıbbı malzemeler dezenfekte edilmelidir.

Eğer hastanede hamam böceği, fare yada haşere istila soru varsa bu zararlıların ve geride bıraktıkları artıkların ortadan kaldırılması için dezenfeksiyon işlemlerine daha çok önem verilmelidir. Bağışıklığı düşük olan hastalar bu zararlıların yaydığı mikropları daha kolay kapabilmektedir. Büyük bir istila sorununda uzman ilaçlama firmalarından yardım alınması zararın daha az olmasını sağlayacaktır.

Hastaneler bakteri ve virüs taşıyan kişilerin uğrak yeri olduğu düşünülünce buraları temizlemek için de doğru dezenfektanların kullanılması gerekmektedir. Özellikle günümüzün sorunu olan korona-wuhan virüsüne karşı da etkili olan dezenfektanlar tercih edilmelidir. Eğer bu virüsler hastanede bulaşıcılığı yüksek seviyeye geldiyse hastane yönetiminin profesyonel bir dezenfeksiyon işlemi için yardım alması daha mantıklı olacaktır. İlaçlama firmamız dezenfeksiyon işleminde uzun bir deneyime sahiptir. Eğer sizin de böyle bir salgın probleminiz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Hastanelerde kullanılacak dezenfektanlar, hepatit, HIV, domuz gribi, korona virüs ve diğer virüslere karşı etkili olmalıdır. Kullanılan dezenfektanlar yüzeylere ve kumaşlara zarar vermemelidir. Kullanılan dezenfektanlar personelin ve hastaların sağlığını tehdit etmemelidir.

Kullanılacak dezenfektanların doğru seçilmesi, dezenfeksiyon işleminin doğru yapılması ve çevreye zarar verilmemesi için bu işlem yapılacağı zaman profesyonel yardım alınması daha etkili bir çözüm sunmaktadır. Dezenfeksiyon işlemi için bizden yardım alabilirsiniz.

dezenfeksiyon ilaçlama
dezenfeksiyon ilaçlama

Dezenfeksiyon İşlemi Gıda İşletmeleri İçin Neden Önemlidir?

Temizlik ve dezenfeksiyon, restoran, süpermarket, gıda üretim tesisleri, gıda depoları ve diğer tüm gıda işletmelerinin hayati bir parçası olmaktadır. Hatalı veya yetersiz temizlik gıda ürünlerinin bozulmasına ve zehirli bir salgının oluşmasına sebebiyet verebilmektedir. Gıda işletmeleri böcekler, haşereler ve fareler için her zaman istilaya açık olmaktadır. Bu zararlılar gıda ürünlerine zarar vermekte ve taşıdıkları mikropları bu ürünlere bulaştırmaktadırlar.

Gıda işletmelerinin düzenli olarak dezenfekte edilmesinin nedenleri:

 • Gıda zehirlenmesine sebep olabilecek bakterilerin temizlenmesi,
 • Fare, sinek, hamamböceği ve diğer zararlıların istilalarının önlenmesi
 • Herhangi bir haşere, böcek, fare istilası durumu sonrası, bu zararlıların arkalarında bıraktıkları atıkların temizlenmesi,
 • Toplum içinde bulaşıcı hastalıklar arttıysa bakterilerin ve mikropların gıda işletmelerinden uzak tutulması,

En Çok Kullanılan 5 Kimyasal Dezenfektan Türü

Hastaneler, okullar ve diğer toplu olarak bulunulan mekanlarda kullanılacak dezenfektan türünü seçmek karmaşık bir süreç olabilir. Her dezenfektan türünün avantajlarının ve dezavantajlarının göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Sıkı dezenfeksiyon işlemi, enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Genellikle bu tarz mekanlar için kullanılan EPA tescilli 5 kimyasal dezenfektan vardır: Kuaterner Amonyum, Hipoklorit, Hızlandırılmış Hidrojen Peroksit, Fenolikler ve Perasetik Asit.

Kuaterner amonyum

Kuaterner amonyum bileşikleri rutin temizleme işlemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuaterner amonyum çoğu bakteri, zarflı virüs ve bazı mantarlara karşı etkilidir. Sert yüzeylerde kullanım için uygundur. Kuaterner amonyum ürünleri özellikle zeminlerde, hastanelerde ise yatakları, tepsi masalarını ve dolapları temizlemek için kullanılmaktadır.

Hipoklorit

Hipokloritler en yaygın kullanılan klor dezenfektanlarıdır. Sodyum Hipoklorit ev tipi dezenfektanlardandır. Bu EPA tescilli kimyasal kullanılan yüzeylere hızlı bir şekilde etki etmektedir. Genel olarak güvenli kabul edilmektedir fakat ağartıcı özelliği sebebiyle ciltte ve gözlerde tahrişe sebep olabilmektedir. Hipokloritler bakteri, mantar ve virüsleri etkili bir şekilde öldürmektedirler. Bu ürünler lavaboların ve mutfakların temizliğinde kullanılmaktadır.

Fenolik

Fenolikler uzun dezenfeksiyon işlemlerinde kullanılmaktadır. Bu ürünler, gözeneksiz yüzeylerin ve cihazların dezenfeksiyonunda kullanılmaktadır. Fenolikleri, üreticilerin önerilerine uyarak kullanmak gerekmektedir. Bu ürünlerin kalıntısı cildi tahriş edebilir ve bebekler için tehlike arz edebilirler.

Perasetik Asit

Perasetik asit bileşenleri hızlı etkili bir dezenfektandır.Fakat  perasetik asit suyla seyreltildiği zaman etkisini yitirebilmektedir. Bakır ve pirinç gibi bazı metalleri korozyona uğratabilmektedir. Otomatik makineleri dezenfekte etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Güçlendirilmiş Hidrojen Peroksit

Güçlendirilmiş Hidrojen Peroksit, hastanelerin dezenfekte edilmesi amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu ürünler, hidrojen peroksit ve aktif temizlik maddelerinin karışımından oluşmaktadırlar.  Bu tek aşamalı temizleyiciler organik madde ve kan bulaşmış yüzeyleri temizlemek amacıyla kullanılmaktadır. Kısa bekleme süreleri ile verimli olmaktadırlar. Güçlendirilmiş hidrojen peroksit bakterileri, virüsleri, mikro bakterileri, patojenik mantarları ve kan yoluyla bulaşan patojenleri öldürmektedir.

Nano Dezenfektan Nedir?

Nano dezenfektanlar diğer dezenfektanlardan daha güçlü yapıya sahiptirler. Bakteri, virüs ve mantarları öldürmektedirler. Nano dezenfektan nanoteknoloji kullanılarak üretilmiş tıbbi sınıf bir dezenfektandır. Bu dezenfektanın gümüş formülü antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Özel uygulama yöntemi uzun süreli koruma sağlamaktadır. Nano gümüş dezenfekanın içinde bulunan, nano gümüş parçacıkları yüzeylerde ince, görünmez bir koruyucu kaplama oluşturmaktadır. İç mekan alanlarını temizlemek için nano dezenfektan kullanmak akıllıca bir çözüm olacaktır. Bu dezenfektanlar devlet tesislerinde (hastaneler, hapishaneler, okullar), tarım tesislerinde, ulaşım araçlarında (uçaklar, otobüsler, yolcu gemileri), konaklama işletmelerinde, kamu tesislerinde (tuvaletler, spor salonları) kullanılmaktadırlar.

Bu ürünler her zaman doğrudan güneş ışığı görmeyen kuru ve karanlık yerlerde saklanmalıdırlar. Nano dezenfektanlar su ile karıştırıldıktan sonra 24 saat içinde kullanılmalıdır.

Nano Gümüş Dezenfektan Nedir?

Gümüşün antibakteriyel bir özelliğe sahip olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Kolloidal gümüş, tüm tek hücreli bakterilerin, mantarların ve virüslerin oksijen metabolizmaları için kullanmış olduğu enzimleri devre dışı bırakan bir katalizördür. İnsandaki enzimlere hiçbir şekilde zarar vermemektedir.

Dezenfeksiyon uygulaması

Nano Dezenfektanın Diğer Dezenfektanlardan Farkı Nedir?

Nano teknoloji kullanılarak üretilen bu ürünler diğer dezenfektanlara göre birçok avantaja sahiptir. Dezenfeksiyon işlemi sırasında firmamız isteğe bağlı olarak nano dezenfektanları kullanmaktadır. Kullandığımız nano dezenfektanlar yetkili kurumların onayından geçmiş ürünlerdir. Nano dezenfektanların avantajları:

 • Uzun ömürlü koruma sağlamaktadırlar. Kullandığımız nano dezenfektanlar özel uygulama yöntemlerimiz sayesinde nano parçacıkların yüzeyde uzun süre kalmasını sağlamaktadır. Dezenfekte ettiğimiz yüzeyi her gün yıkasanız bile yüzeyi kaplayan bu parçacıklar yüzeyde kalmaya devam etmektedirler ve böyle yüzeyleri bakteri, virüs ve mikroplardan uzunca bir süre korumaktadır.
 • İç mekanların havasını kirleten formaldehit ve uçucu organik maddeleri azaltmaktadır. Formaldehit insanlar için zehirli olabilmektedir ve uzun süreler formaldehite maruz kalmak çeşitli hastalıklara yol açabilmektedir. Ev içlerinde dar oturma alanlarının, okulların, kreşlerin, ofislerin havası her zaman kirlenebilmektedir. Kullandığımız nano dezenfektan ile 24 saat içinde bu hava kirliliği azaltılmaktadır.
 • Anti bakteriyel ve anti viral özelliğe sahiptir. Kullandığımız nano dezenfektanlar sadece tehlikeli mikropları yok etmekle kalmaz, aynı zamanda mikropların bulaşmasını önlemek için uzun süreli antimikrobiyal bir bariyer oluşturmaktadır.
 • Küf ve pas oluşumunu engellemektedir. Küf ve pas oluşumunu ve küf ve pasın çoğalmasını engelleyennano dezenfektanlar, yüzeylerin hava ve suyla olan temasını nano teknoloji ileengellemektedir. Kullandığımız nano dezenfektanlar uygulanan yüzeyi uzun süreli etkisi sayesindeküf ve pastan korumaktadır.
 • Alerjenleri azaltmaktadır. Alerjiye yatkın insanlar için, alerjik reaksiyona neden olan şeylerden kaçınmak en iyisi olmaktadır. Evlerin içindeki toz, evcil hayvan tüyleri, küf veya polenler bazı insanlar için alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Kullandığımız nano dezenfektanların içindeki iyonlar yüzeylerdeki tozu azaltmaktadır. Özellikle toza alerjisi olan insanlar için etkili çözümler sunmaktadır.
 • Nano dezenfektanlar iç mekandaki kötü kokuları azaltmaktadır.

Nano Dezenfektan Nerelerde Kullanılabilir?

 • Evlerde, binalarda,
 • Hastanelerde, kliniklerde, diş polikliniklerinde
 • Otel ve tüm konaklama işletmelerinde
 • Veterinerlerde
 • Et ve kümes hayvanları tesislerinde
 • Gıda üretim ve diğer gıda işleme tesislerinde
 • İçme suyu arıtma tesislerinde

Haşere Dezenfeksiyonu Nedir?

Haşerelerin, böceklerin, farelerin ve diğer zararlıların çoğu, insanlar ve evcil hayvanlar için ciddi sağlık riskleri oluşturan bakteri ve virüsleri taşımaktadır. Fareler ve kemirgenler, böcekler, haşereler ve diğer zararlılar, Salmonella, Hantavirüs, Leptospirosis ve E. Coli gibi bir dizi hastalığa neden olan patojenleri taşıyabilmektedirler. Bu patojenler kötü el hijyeni, idrar veya dışkı ile temas veya kirlenmiş yiyecek veya su tüketimi yoluyla mekanlara ve insanlara kolaylıkla bulaşabilmektedir.

Haşere Dezenfeksiyonu Neden Gereklidir?

Haşere dezenfeksiyon işlemi böcekler, fareler ve diğer zararlılar tarafından taşınan bakterileri öldürmektedir.Evleri istila eden böcekler ve diğer zararlılar sadece evlere zarar vermekle kalmaz aynı zamanda insan sağlığı için tehdit oluşturabilen bakterileri de beraberlerinde istila ettikleri mekanlara yaymaktadırlar. Böcekler ve fareler yiyecek ve su kaynaklarını idrar ve dışkılarıyla kirleterek mikropları da etrafa yayabilmektedirler.

Sinekler, hamamböceği ve kemirgenler, vücutlarının içinde ve dışında bazı bakterileri taşıyabilmektedirler ve bazı hastalıklara sebep olabilmektedirler. Bunlar:

Sinekler:

 • Dizanteri
 • Salmonella- zehirlenmeye neden olan mikrop
 • Tifo
 • Kolera
 • Hepatit
 • Tüberküloz
 • Çocuk felci
 • Asalak formlar

Hamam Böcekleri:

 • Dizanteri
 • Salmonella- zehirlenmeye neden olan mikrop
 • Tifo
 • Hepatit
 • Tüberküloz
 • Gastroenterit- kusma ve ishale neden olan bağırsak enfeksiyonu

Fareler:

 • Murin tifüs ateşi
 • Fare tifosu
 • Weil hastalığı
 • Tekrarlayan ateş
 • Lenfositikkoriomenenjit
 • Çocuk felci
 • Gastroenterit
 • Favus

Haşere dezenfeksiyon işleminin mülk ilaçlama işleminden sonra yapılması daha fazla verim alınmasını sağlamaktadır. Evleri veya mülkleri istila eden zararlılar ortadan kaldırılsa bile bu zararlılar geride çok sayıda tehlikeli patojen bırakabilmektedirler. Ayrıca geride bıraktıkları artıklar başka haşereleri kendine çekebilmektedir. Böcek veya haşere istilasını ortadan kaldırmak her zaman çözüm olmamaktadır.

Haşere Dezenfeksiyon İşleminin Yararları Nelerdir?

Haşere dezenfeksiyon işlemi, insanlar ve evcil hayvanlara haşereler tarafından mikropların bulaştırılmasını engellemektedir. Böylece hastalıkların yayılmasını önlemektedir. Dezenfeksiyon işlemi bakteriler, virüsler, küfler ve mantarlar üzerinde etkili olmaktadır.Haşere dezenfeksiyon işlemi zararlı patojenlerin% 99,9’unu öldürmektedir. Dezenfektanlar plastik, yumuşak metaller, kumaşlar ve gıda güvenliği dahil tüm yüzeylerde kullanım için uygundur.

Dezenfeksiyon işlemi sırasında ortamdaki kötü kokular giderilmektedir, zararlıların geride bırakmış oldukları dışkı ve idrar, deri hücreleri, yumurtalar, kıllar ve diğer atıklar ortamdan temizlenmektedir. Dezenfeksiyon işleminin etkisi uzun süre devam etmektedir.

Haşere Dezenfeksiyonu Prosedürleri

İlaçlama uzmanlarımız ilk önce dezenfeksiyon işleminin uygulanacağı mekanı inceleyerek kirliliğin yoğun olduğu bölgeleri belirlemektedirler.

Dezenfeksiyon işlemi başlamadan önce ev veya diğer mekanlar süpürülmektedir. Hamam böceği, fare veya diğer zararlıların iç mekanlarda geride bıraktıkları kıl, dışkı ve yumurta artıkları süpürme işlemiyle giderilmektedir. Ayrıca dezenfeksiyon işleminden sonra mülkün silinmesi veya temizlenmesi önerilmemektedir.

Dezenfeksiyon ve böcek kontrolü yapılacak mekanlardaki gıdalar hava almayacak şekilde depolanmalıdır ve ilaçlama uzmanlarımız koku bırakmayacak dezenfektanları kullanmaktadır.

İlaçlama uzmanlarımız uygun dezenfektanları mülk içine biyositleri püskürtmektedir.

Kullanılan dezenfektanın özelliğine göre dezenfekte edilen mekana 2 ila 5 saat arası girilmemelidir.

Eğer mülkün dışında çok fazla güvercin sorunu varsa ve güvercin dışkısı çok ise açık hava dezenfeksiyon işlemi de gerekli olabilmektedir. Özellikle hastaneler için güvercin istilası büyük bir sorun olabilmektedir.

Kemirgen ilaçlama prosedürleri sırasında, gıdaların zarar görmemesi amacıyla zehirli yemler gıdalardan uzağa yerleştirilmelidir. Ayrıca kemirgenler yok edildikten sonra kalan yemler toplanmalı, kapalı kutulara konularak yok edilmelidir.

Haşere Dezenfeksiyon İşlemini Gerekli Kılan Zararlılar

 • Fareler ve sıçanlar
 • Tahta kurusu
 • Hamam Böcekleri
 • Pireler
 • Çok fazla sinek ve sivrisinek istilası

Bakteri Ve Virüs Dezenfeksiyonu

Her yıl grip salgınlarının veya ölümcül bakteriyel enfeksiyonların etkileri daha da artmaktadır. Dezenfektanlar bu salgınların azaltılması yada önlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Ama ne yazık ki dezenfektanların etki etmediği virüs ve bakterilerde bulunmaktadır. Ailenizin yada çalışanlarınız sağlığını tehdit edecek bu tarz mikro organizmalara karşı dezenfeksiyon işleminden yararlanabilirsiniz. Profesyonel ilaçlama firmaları en yeni ekipmanlar ve en uygun dezenfektanlar kullanarak iç mekan ortamlarının sağlıklı ve güvenli olmasını sağlamaktadır. Ayrıca salgın durumlarının arttığı zamanlarda dış mekanlar içinde dezenfeksiyon işlemi gerekli olabilmektedir.

Bakteri Temizleme ve Virüs DezenfeksiyonHizmetlerimiz

Tüm tehlikeli virüslerin ve bakterilerin evinizden yada işyerinizden uygun şekilde yok edilmesini sağlamak amacıyla bilimsel olarak kanıtlanmış ve onaylanmış dezenfeksiyon ürünlerini kullanıyoruz. Kullandığımızın dezenfektanlar maya, mantarlar, virüsler, protozoalar ve bakteriler dahil olmak üzere geniş bir mikroskopik biyolojik organizmayı yok etme kapasitesine sahiptir.

İlaçlama firmamız, geniş spektrumlu bir dezenfeksiyon buğulama hizmeti sunarak hem yüzeyleri hem de erişilemeyen alanları hedeflemektedir. Zararlı bakteri ve virüslerin yayılmasını önlemek için düzenli dezenfeksiyon hizmetlerinden yararlanmanız bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde sizlere yardımcı olmaktadır. İlaçlama uzmanlarımız, geniş alanları kısa sürede tedavi etmektedir.

Bakteri temizleme ve virüs dezenfeksiyon işlemlerimiz birçok avantaja sahiptir:

 • Yüzeyler için durulama gerekmemektedir.
 • Her türlü açık veya kapalı mekan için dezenfeksiyon işlemi uygulanabilmektedir.
 • Virüs ve bakterilerin yüzde 99,9’u yok edilmektedir
 • Kullandığımız dezenfektanlar insan sağlığını tehdit edecek kalıntılar bırakmamaktadır
 • Kullandığımız yöntem ile her türlü kıyı ve köşeye dezenfeksiyon işlemini uygulayabiliriz. ,

Tüm ürünlerimiz ve uygulamalarımızdan müşterilerimizin en üst düzeyde memnun kalmaktadır.  Virüs ve bakteri dezenfeksiyon hizmetimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bizi hemen arayabilirsiniz.

Dezenfeksiyon İşlemi CoronaVirisüne Karşı Etkili midir?

Coronavirüsler insanları ve bazı hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleridir. İnsanlarda soğuk algınlığından zatürreye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadırlar. Her yıl sonbahar ve kış aylarında Corona virüsler, boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, halsizlik ve yorgunluk ile seyreden soğuk algınlığına sebep olabilmektedirler.Kuluçka süresi 3-5 gün arasındadır. Çoğu hasta kendi kendine 4-6 gün arasında iyileşebilmektedir. Fakat yeni tip coronavirüs diğer coronavirüslerden daha tehlikeli olmaya başlamıştır. Yeni tip corona virüs, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülmüştür. Bu virüs Covid-19 olarak adlandırılmıştır. Bu virüsün semptomları genellikle burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateştir. Bazı insanlardacoronavirüsü, pnömoni veya bronşit gibi alt solunum yoluenfeksiyonlarına neden olabilmektedir. Ciddi durumlarda virüs, solunum yetmezliğisendromuna, zatürreye, böbrek yetmezliğine veya ölüme neden olabilmektedir.

Son zamanlarda ortaya çıkan corona virüs solunum yoluyla insandan insana bulaşarak büyük bir salgının oluşmasına neden olmuştur. Bu virüs SARS virüsü ile bazı benzer özelliklere sahiptir. Bu salgın hem hastaları hem de sağlık çalışanlarını etkilemektedir. Corona virüs hastalarını tedavi etmeye çalışan sağlık çalışanlarının virüs ile enfekteolduğu tespit edilmiştir.

Şu anlık corona virüsü önleyecek bir antiviral tedavi yöntemi ve corona virüsüne karşı bir aşı bulunamamıştır. Virüse maruz kalmamak için çok dikkatli olmak gerekmektedir. Virüsten korunmak için yüz maskesi takmak etkili olmaktadır ve eller sıklıkla yıkanmalıdır.

Ayrıca, sağlık çalışanları ellerini sık sık dezenfekte etmeli, dezenfeksiyon işlemlerini özellikle eldiven ve önlükleri çıkardıktan sonra yapmalıdırlar.

Corona Virüs Nasıl Bulaşır Ve Ne Kadar Bulaşıcıdır?

Virüs insandan insana öksürme, hapşırma yoluyla bulaşmaktadır. Hasta olan kişi öksürdüğü yada hapşırdığı zaman üretilen damlacıklar havada bir süre asılı kalmaktadır. Bu damlacıklar daha sonra ortamda bulunan kişilerin ellerine bulaşmaktadır. İnsanlar enfekte olan elleriyle ağızlarına, burunlarına veya gözlerine dokundukları zaman virüse yakalanırlar.

Corana virüsü hızlı yayılabilen bir virüs türüdür. Virüsü kapmış olan bir kişi toplu alanlarda bu virüsü onlarca kişiye bulaştırabilmektedir.

CoronaVirüsüne Karşı Nasıl Önlem Alınmalıdır? 

Hasta olan insanlar maske kullanmalıdır. Böylece öksürdükleri yada hapşırdıkları zaman virüs damlacıkları diğer insanlara ulaşamayacaktır. El hijyenine özen göstermek bakterilerin yayılmasını önlemede yardımcı olmaktadır. Eller düzenli olarak su ve sabunlayada alkol bazlı çözeltiyle temizlenmelidir. Yüzeyler düzenli olarak EPA belgeli bir dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. İç mekanlar bol bol havalandırılmalıdır.

Uygun dezenfektanlar kullanılarak corona virüsünü yayılması daha az indirilebilmekte veya engellenebilmektedir. İlaçlama firmamız virüslere karşı son teknoloji ile üretilmiş dezenfektanlar kullanmaktadır. Kullandığımız ürünler yetkili kurumlar tarafından onaylanmış ürünlerdir. Virüsleri etkisiz hale getirmek amacıyla kullandığımız ürünler tüm yüzeyler için kullanıma uygundur. Kullandığımız dezenfektanlar insanlara ve hayvanlara zarar vermemektedir. Bu ürünler saniyeler içerisinde zararlı patojenleri öldürmektedir.

 Virüs dezenfeksiyon hizmeti sunduğumuz mekanlar aşağıdaki gibidir:

 • Hastaneler
 • Okullar
 • Oteller
 • Anaokulları
 • Alışveriş merkezleri
 • Çocuk Bakım Merkezleri
 • Konutlar
 • Kamu alanları

Bakterilerin, kokuların, virüslerin ve  mikropların% 99’unu ortadan kaldıran ve en iyi korumayı sağlayan nano dezenfektanları kullanmaktayız. İlaçlama firmamız geniş spektrumlu bir dezenfeksiyon buğulama hizmeti sunarak hem yüzeyleri hem de erişilemeyen alanları hedefleyerek evleri, hastaneleri ,okulları ve işyerlerini dezenfekte etmektedir.İlaçlama firmamız ihtiyaç duyulması halinde dış mekanları da dezenfekte etmektedir. Toplu ulaşım araçlarının kullanıldığı alanların giriş ve çıkışını, yürüyen merdivenleri ve bekleme alanlarını dezenfekte etmekteyiz.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz

Zararlı atıklarda bulunan ve hastalığa neden olan organizmaların hızlı bir şekilde azaltılması işleminde kullandığımız ürünler kalite kontrolleri yapılan ürünlerdir.  Dezenfeksiyon ve haşere kontrolü sırasında kullanılan tüm ürünler sıkı düzenlemelere uymalı ve sorumlu kurumlar tarafından kullanım için onaylanmalıdır.

İlaçlama firmamız, haşere istilalarıyla yakından ilişkisi bulunan bakterilerin azaltılması için haşere dezenfeksiyonu işlemi sunmaktadır.

Haşere Dezenfeksiyon Hizmetimiz, ev veya diğer mülklerinizin haşere faaliyetinden etkilenen alanlarına sis spreyi şeklindebiyosidal bir ürünün uygulanmasını içermektedir. Dezenfeksiyon işlemi sırasında kullanılan ürünler gıdalar için güvenli, aşındırıcı özelliği olmayan, leke bırakmayan ve yumuşak metaller, plastikler ve kumaşlar gibi yüzeylerde kullanım için güvenlidir. Kullanılan dezenfektanlar zararlı mikroorganizmalara hızlı bir şekilde etki etmektedir. Bakteri, virüs, küf, mantar ve spor riskine karşı uzun süreli koruma sağlamaktadır.

İlaçlama firmamızın sunduğu dezenfeksiyon hizmeti, her şeyin mümkün olduğunca temiz ve hijyenik olmasını sağlamaktadır. Uzman teknisyenlerimiz, yüzeylerdeki bakteri, virüs, mantar, spor ve küfü etkili bir şekilde (% 99,9)öldürmek için yüksek seviyeli temizleyiciler kullanmaktadır. 

Zararlılardan yayılan enfeksiyonlar doğrudan temas yoluyla, havadaki partiküllerin nefes alma yoluyla içeri çekilmesiyle yada kirlenmiş yiyecek veya su tüketim yoluyla insanlara bulaşabilmektedir.

Dezenfeksiyon işlemlerimiz gıda endüstrisi için uygundur ve gıda hazırlama yüzeylerinde güvenle kullanılabilir. Kullandığımız ürünler tamamen güvenli ve toksik madde içermeyen, yüzeyleri ve eşyaları tahriş etmeyen ve aşındırmayan ürünlerdir. İlaçlama firmamızın sunduğu dezenfeksiyon hizmeti zararlıların taşıdığı bakterileri öldürerek hastalık riskini ortadan kaldırmakta ve müşterilerinizi korumaktadır.

Uzman ilaçlama ekibimiz haşere sorununuzu çözdükten sonra haşerelerin geride bırakmış oldukları bakterileri ortadan kaldırmak amacıyla dezenfeksiyon işlemini uygulamaktadır. Evleri istila eden hamam böceği, fare ve diğer zararlılardan kurtulduktan sonra, evler böceklerin geride bıraktığı, saç, dışkı, idrar, yumurta kabukları, dökülen deri gibi peşlerinde bıraktıkları atıklardan da temizlenmelidir. Farelerin, hamam böceklerinin, sineklerin ve diğer zararlıların ailenizin ve evcil hayvanlarınızın hastalanmasına neden olabilecek Salmonella ve E.Coli gibi bakterileri taşıdığı bilinmektedir. Bu bakteriler özellikle ciltteki kesikler ve yaralar vasıtasıyla, havadaki alerjenlerin solunmasıyla veya zararlılar tarafından kirletilmiş yiyecek veya su tüketimiyle bulaşmaktadır. Ek olarak, bu bakteriler kötü el hijyeni ile kolayca bulaşabilmektedir. Ayrıca haşere dezenfeksiyon işlemi, son zamanlarda haşere istilasından kurtulmuş veya yeni bir eve taşınan insanlar için de gerekli olmaktadır. Tüm eşyaların yeni eve taşınmasından önce mülkün dezenfekte edilmesi gerekir.

İlaçlama firmamızın kullandığı dezenfektan çözelti bu hastalıkları etkili bir şekilde ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Haşere Dezenfeksiyon Hizmetimiz toksik, tahriş edici ve aşındırıcı değildir. Dezenfeksiyon işlemi sonrasında patojenler ve bakteriler iz bırakmadan ortadan kaybolmaktadır.

Müşterilerimiz isterse en yüksek patojen konsantrasyonuna sahip mekanları bulmak amacıyla, teknisyenlerimiz ULV makinesi kullanabilmektedirler. İlaçlama uzmanlarımız dezenfeksiyon işlemi sırasında koruyucu giysiler ve tulumlar giymektedirler. Mülkteki tüm pislikleri ve atıkları titizlikle temizlemektedirler.

Haşere Dezenfeksiyonu ve Antibakteriyel Tedavi hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için lütfen bizi arayın.

28 Şubat 2020
Dezenfektan Nedir? Dezenfeksiyon Nedir? için yorumlar kapalı
299 kez görüntülendi