İlaçlama Hizmetinde bir telefon kadar yakınız
Haşere İlaçlama ve ilaçlama hizmetimiz hakkında detaylı bilgiler almak için bize telefon ile ulaşabilirsiniz
HEMEN ARA!

Gemi Dezenfeksiyonu

Gemi Dezenfeksiyonu

Gemi İlaçlama Nedir? Gemi Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Gemiler, işleyişleri gereği çeşitli zararlı türlerini dünyaya kolaylıkla yayabilmektedirler. Böcekler veya yumurta kütleleri gemilerle ve geminin içindeki yüklerle fark edilmeden kolaylıkla taşınabilmektedir.

Bir yolcu gemisinde veya bir yük gemisinde gemiyle seyahat edecek olan kişilerin görmek isteyecekleri en son şey gemiyi istila eden böceklerdir. Özellikle yolcu gemilerinde çoğunlukla tahtakurusu istila sorunu yaşanmaktadır.  Yolcu gemileri çeşitli küresel konumlardan binlerce yolcuya ev sahipliği yaptığı için, tahtakuruları kıyafet, bagaj ve diğer ortak kaynaklarla beraber gemilere taşınabilmektedir.

Gemiler kemirgenler, hamamböcekleri, tahtakuruları, sivrisinekler ve pire gibi zararlılar için yaşamak ve gelişmek için mükemmel kaynaklar sunmaktadır. Gemiler seyahate çıkmadan veya yük yolculuğuna çıkmadan önce incelenmeli  ve daha büyük istilaların önlenmesi için gemideki zararılar erkenden tespit edilmelidir. Gemileri böcek, haşere ve diğer zararlılardan uzak tutmak amacıyla sürekli izleme özellikle önemli olmaktadır.

Böcekler, haşereler ve diğer zararlılar gemilere çeşitli yollardan erişebilmektedir. Gemiye yüklenen yiyecek ve malzemelerle beraber ürün tedarik sırasında gemiye bu tür zararlılar girebilmektedir. Böcekler, haşereler ve diğer zararlı türleri gemilere kapılardan, lombozlardan ve halatların üstünden girebilmektedir. Yolcu ve mürettebatın bagajının içine saklanmış olan haşereler bu yolla gemiye girebilmektedir.  Limandayken ya da transit halindeyken gemiye gelen kuşlar beraberlerinde zararlıları da gemilere getirebilmektedir. Gemi ile hayvan taşımacılığı yapılıyorsa hayvanlar vasıtası ile de bu zararlılar gemilere girebilmektedirler.

Bir yolcu gemisinde veya ticari bir gemide haşere sorunu tespit edildiğinde, ilaçlama ekibimizin bu sorunu çözmek için hızla hareket edeceğinden emin olabilirsiniz. Sonuçta, gemide çalışanlar ve yolcular odalarında veya yemek yedikleri yerlerde böcek veya haşere görmek istememektedirler.

Gemileri istila eden bu zararlı türlerinin gemi içinde yaşayabilecekleri birçok alan bulunmaktadır. Erişilemeyen tavanlarda, boşluklarda ve duvarlarda böcekler ve haşereler rahatlıkla yaşayabilmektedir. Gemi içerisindeki su birikintileri sivrisinekler, sıçanlar ve fareler gibi birçok zararlı için üreme alanları ve su kaynakları sağlamaktadır.

Gemi İlaçlama Nasıl Yapılır?

Gemi ilaçlama yöntemlerinde DSÖ tarafından onaylanmamış pestisitler kullanılmalıdır. Kullanılan ilaçlar EPA onaylı olmalıdır. İlaçlama yapılacağı zaman maske, tulum ve eldiven giyilmelidir. Gemi ilaçlama yapılacağı zaman geminin içindeki insanlar tahliye edilmeli ve yiyecekler hava almayan kaplarda saklanmalıdır. Gemide pestisitlerin uygulanabileceği alanlar sınırlı olmaktadır. Hamamböceği istilasına karşı mutfaklarda ve restoranlarda sadece borik asit karışımı kullanılmalıdır. Mürettebat üyeleri, karışımın hazırlanması ve uygulanması konusunda eğitimli olmalıdır. Hamam böceği jeli sadece dolaplar, çekmeceler, buzdolapları, derin dondurucu gibi kuru alanlarda uygulanabilmektedir.

Gemileri istila eden fare ve sıçan gibi kemirgenler için geminin belirlenen bölgelerine tuzaklar kurulmalı ve muhtemel yuvaların çıkış yerlerine zehirli yemler yerleştirilmelidir.  

Gemileri istila eden tahtakuruları için piretrum bazlı ilaçlar bu zararlıların istila ettikleri yerlere püskürtülmelidir.

Gemiler eğer sinekler tarafından istila edildiyse sinek yakalayıcı tuzaklar kullanılmalı yada ilaçlama yapılmalıdır.

Gemi ilaçlama işlemini gemide çalışan kişiler yapacaklarsa bu konuda eğitim almaları gerekmektedir. İlaçlama işlemleri sırasında kaptan bilgilendirilmelidir.

Gemi ilaçlama Programı Nasıl Olmalıdır?

Gemi ilaçlanmadan önce gemiyi istila eden zararlı türleri belirlenmelidir. Mevcut zararlı problemleri, gelecekteki olası riskler, sağlık ve güvenlik tehlikeleri ve gemi ortamının kendine özgü doğasını değerlendirilmelidir. İlaçlama firmamız sizin için uygun olan bir zamanda planlanmış haşere muayenesi yaparak işe başlamaktadır. Gemileri istila eden zararlılar konusunda personel bilgilendirilmektedir.

Gemiyi istila eden zararlı türü belirlendikten sonra istilanın büyüklüğüne göre uygun çözümler sunulmaktadır. İlaçlama firmamız gereksinimlerinize en uygun haşere kontrol yönetimi programını geliştirmek için sizinle birlikte çalışmaktadır. Uzman personelimiz hedefe yönelik tedavi ve önleyici tedbirler sağlamaktadır. İlaçlama firmamız işinizi aksatmayacak şekilde size uygun bir zamanda planlanmış servis ziyaretleri sunmaktadır.

Gemi İlaçlama Rehberi ve Gemi Dezenfeksiyon Rehberi

Yük veya yolcu gemileri olsun her türlü gemi böcek ve haşere istilası sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Gemiyi istila eden zararlılar firmanızın itibarını riske atabilmekte ve gemi içindeki ürünlere zarar verebilmektedir.  Gemi ortamında zararlılarla mücadele yönetimi hassas bir şekilde yürütülmelidir. Özellikle gemi yolcu gemisi ve cruise tarzında bir gemiyse gıda güvenliğini tehdit etmeyecek özel önlemlerin alınması gerekmektedir.  

Gemilerde böcek ve haşerelerle savaş bir kerelik bir olay değil sürekli devam eden bir süreçtir. Gemideki zararlı istilasının sebebi bulunurken bu zararlıların yiyecek ve suya olan erişimi de kesilmelidir.

Gemi ilaçlanmadan ve dezenfekte edilmeden önce ilk önce gemide hangi sorunla karşı karşıya olunduğu tespit edilmelidir. Eğer bir böcek istilası sorunu yaşanıyorsa muhtemel böcek yuvalarının olacağı alanlar dikkatlice incelenmelidir. Bu alanlar mutfak, depolama alanları, yatma bölümleri gibi alanlardır. İstila eden böcek türü belirlendikten sonra ona uygun ilaç seçimi yapılmaktadır.

Gemiyi istila eden böcek veya haşere türü belirlendikten sonra bu sorunun nereden kaynaklandığı ve zararlı türlerinin gemiye nasıl girdiği tespit edilmelidir. Potansiyel giriş noktaları bulunduktan sonra bu alanlar uygun malzemeler ile kapatılmalıdır. Zararlı türleri gemiden uzak tutularak kimyasal ilaç ihtiyacı da azaltılabilmektedir. Ayrıca gemi içerisindeki potansiyel gıda ve su kaynakları ortadan kaldırılarak haşere istilası da azaltılabilmektedir.

Farklı böcek ve haşere türlerinin farklı davranışları bulunmaktadır. İstila eden zararlı türleri belirlenerek, böcek ve haşerelerle daha verimli bir şekilde savaşılmaktadır. Profesyonel haşere yönetimi her zaman söz konusu haşerenin doğru tanımlanması ile başlamaktadır. Haşere kontrol sağlayıcınızın haşere tanımlama ve davranışı konusunda eğitim aldığından emin olmalısınız.

Gemiyi istila eden böcek ve haşere türleri belirlendikten sonra bu zararlıların gemiyi neden istila ettiğini anlamanız gerekmektedir. Haşere ve böcek türlerini geminize çeken yiyecek artıkları veya nem birikimi var mı? bunları da tespit etmelisiniz.

Gemiyi istila eden zararlı türüne göre kimyasal ilaç seçimi yapılmalıdır. Kimyasallar belirli haşereyi tedavi etmek için hedeflenen alanlarda en az uçucu formülasyonlarda kullanılmalıdır. Başka bir deyişle, doğru tedaviler için ilaçlar doğru yerlerde ve yalnızca ihtiyaç duyulan miktarda kullanılmalıdır.  İlaçlama yapılacağı zaman profesyonel firmalardan yardım alınmalıdır. Gemi ilaçlama işlemi kapsamlı bir işlem olduğu için bu konuda eğitimli kişiler tercih edilmelidir.

Haşere kontrol yönetimi devam eden bir süreç olduğundan, gemi içerisindeki zararlı aktivitesi sürekli gözlemlenmelidir. Gemide çalışan kişiler zararlı istilalarına karşı bilgilendirilerek olası istilaların önüne erkenden geçilmelidir. Gemide yaşanacak herhangi bir zararlı istilasına karşı erkenden önlem almak sorunların üstesinden kısa sürede gelinmesini sağlamaktadır. Gerçek bir haşere istilası söz konusu olduğu zaman zaman kaybetmeden erkenden önlem almalısınız.  

Gemi ilaçlama işlemi sonrasında hizmet kapsamı raporları, haşere faaliyet raporları, düzeltici eylem raporları, tuzak yerleşim haritaları, onaylı pestisit listeleri, pestisit kullanım raporları ilaçlama firmasından teslim alınmalıdır.  

Gemi İlaçlama Takvimi

Gemilerde yolcuların ve çalışanların sağlığının korunması için haşereler, böcekler ve kemirgenler kontrol altına alınmalıdır. Sivrisinekler, sinekler,  sıçanlar, fareler, hamamböcekleri, bitler ve pireler her türlü hastalığı insanlara bulaştırabilmektedirler. 

Özellikle kemirgenler liman alanlarında yuva yapabilmektedirler. Limanlarda yuva yapan fareler kolaylıkla gemileri de istila edebilmektedir. Veba, murin tifüsü, salmonelloz, trikinoz, leptospirosis ve sıçan ısırığı ateşinin kemirgenler tarafından yayıldığı bilinmektedir.

Sıtma, sivrisinek ısırığı ile insanlara bulaşabilmektedir. Sinekler kontrol altına alınmazlarsa, bu zararlılar gemilerde hızlıca üreyebilmektedir.  Herhangi bir yolculuk sırasında sıtma enfeksiyonundan etkilenen gemiler, mürettebat ve yolcuların sağlığı ve yaşamı için ciddi bir risk oluşturabilmektedir. Gemide hareket halindeyken erken tanı ve uygun tedavi şansı sınırlı olmaktadır.

Gemide ki zararlıların varlığı genellikle gemide yetersiz kontrol ve sanitasyonla ilgili olmaktadır. Zararlı istilasının başında alınan başarısız önlemler haşere istilasının büyümesine yol açabilmektedir. Gemideki tüm potansiyel haşere ve böcek yuvaları tespit edilmelidir ve bu zararlılar kontrol altına alınmalıdır. Gemideki haşerelerin hayatta kalması ve üremesine uygun olan ortamlar ortadan kaldırılmalıdır. Yolcuların ve gemide çalışanların zararlı türü ile karşılaşma şansları azaltılmalıdır.  

Gemi ilaçlama yöntemine aşağıdaki kontrol yöntemleri kullanılabilmektedir.  

 • Gemi depolarındaki, özellikle gıdaların depolandığı alanlardaki atıklar düzenli olarak atılmalıdır ve bu alanlar sürekli denetlenmelidir.
 • Böcek ve haşerelerin saklandığı yerlerdeki böcekler tarafından taşınan çöpler ve yemek artıkları temizlenmelidir.  
 • Yiyeceklerin depolandığı, hazırlandığı ve servis edildiği veya bulaşık ve mutfak aletlerinin yıkanıp depolandığı alanlar sık sık dezenfekte edilmelidir.
 • Gıdalar ve çöpler uygun şekilde depolanmalı ve atılmalıdır.
 • Böcek larvaları ve yumurtaları uygun şekillerde ortadan kaldırılmalıdır.
 • Böceklerin, haşerelerin özellikle sineklerin yaygın olduğu mevsimlerde alınan önlemler artırılmalıdır.
 • Haşere ve böcek istilası durumunda uygun pestisitler kullanılmalıdır.

Böceklerin, haşerelerin ve diğer zararlıların gemi limana yanaştığı zaman gemiye girme olasılıkları daha çok artmaktadır. Bu yüzden gemi limandayken kontrollerin daha sıkı yapılması gerekmektedir. Gemi içerisindeki bir personelin gemi limana yanaştığı zaman gözlem yapması olası istilaları önlemeye yardımcı olmaktadır.  

Gemi İlaçlama Teknikleri

Gemilerde görülen zararlı istilaları yolcuları ve gemide ki çalışanları oldukça rahatsız etmektedir. İstila sonucunda çalışanların ve yolcuların sağlığını tehdit edecek durumlar oluşmaktadır. Hamamböcekleri, fareler ve diğer zararlı türleri taşıdıkları hastalıkları gemideki insanlara bulaştırabilmektedirler. Gemi ilaçlama yönteminde zararlı türüne göre kullanılan bazı teknikler bulunmaktadır.

Temel gemi hijyeni zararlılarla mücadelede başvurulan ilk teknik olmaktadır. Zararlılar, bol miktarda besin kaynağı olan yerlerin yanı sıra üreyebilecekleri güvenli bir ortam aramaktadırlar. Eğer istila eden zararlı türü gemilerde böyle ortamları bulamazsa bu ortamda uzun süre yaşayamayacaktır. Aşağıdaki önlemleri alarak gemilerden zararlıları uzak tutabilirsiniz.

 • Yemek yenilen ve hazırlanan alanlar sık sık temizlenmelidir.
 • Tüm yiyecek artıkları, kırıntılar, kabuklar ve bunlara benzer artıklar silinmeli veya süpürülmelidir.  
 • Tüm bulaşıkları, çatal bıçak takımlarını, mutfak eşyaları, bardaklar, tencere ve tavaları bekletilmeden yıkanmalıdır.
 • Tezgahlar, masalar, zeminler ve dolaplar temiz tutulmalı ve bu alanlarda yiyecek artıkları bulundurulmamalıdır.
 • Gemi yönetimi tarafından oluşturulan temizlik programına sadık kalınmalıdır. Bu programa büyük mutfak aletlerinin arkası gibi ulaşılması zor alanlar da eklenmelidir.
 • Yiyecekler sıkıca kapatılmış kaplarda saklanılmalıdır.
 • Tuvalet ve banyolar temiz tutulmalıdır.
 • Geminin etrafındaki çatlak ve delikler kapatılmalıdır.

Gemiyi temiz tutmak pek çok zararlı türünü caydıracak olsa da bazı inatçı türlere karşı aldığınız hijyen önlemleri yine de işe yaramamaktadır.  

Gemiyi istila eden zararlılara karşı fiziksel haşere kontrol teknikleri de kullanılabilmektedir. Bu yöntem, böcek ve kemirgen zararlılarının yakalanmasına, öldürülmesine ve uzaklaştırılmasına dayanmaktadır. Böcekler, haşereler ve kemirgenler yiyecek ve güvenli bir üreme alanı sağlayan bir yerde saklanmayı tercih etmektedirler. Bu faktörlerden birini veya her ikisini de ortadan kaldırdığınız zaman bu zararlıları gemiden uzaklaştırma şansınızı büyük ölçüde artıracaktır. Gemide üreme alanlarından kurtulmanın en iyi yolu, gemiyi temiz ve kuru tutmaktır.

Zehirli yem kullanımı, haşere kontrolün de kullanılan popüler ve oldukça etkili bir yöntemidir. Farklı zararlı türlerine özgü birçok zehir vardır. Haşere kontrol yöntemlerinde kullanılan iki tür zehir tekniği bulunmaktadır. Birincisi granül şeklinde yem ve ikincisi jel şeklinde yemdir. Tercih edilen zehirli yemler haşere aktivitesi belirtileri gösteren alanlara yerleştirilmektedir. Bu yemler zararlılar tarafından tüketilmekte yada yuvalarına taşınarak o alanla tüketilmektedir. Zehri yiyen zararlı türü kısa sürede ortadan kalkmaktadır. Yemler çoğunlukla hamamböceğini yok etmek için kullanılmaktadır. Ancak diğer zararlı türleri için de kullanılabilmektedir. Popüler yemler jel veya sabit istasyonlar şeklindedir.  Hamamböceği yemi, haşere kontrol uzmanlarına istilaları kontrol etmek için önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Jel yem haşere kontrol ürünleri geminin liman tarafında bulunan çatlak ve yarıklara yerleştirildiğinde daha çok etkili olmaktadır. Jel yemler, özel bir aplikatör tabancasıyla veya şırıngayla küçük miktarlarda böcek istilasının görüldüğü yerlere uygulanmaktadır. Ancak bu yemler yolcuların bulunduğu alanlara yerleştirilmemelidir. Gemi ile seyahat eden yolcular zehirli yem görmekten memnun olmayacaklardır. Geminizde hamamböceği istilası olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. Firmamız geminizdeki hamamböceklerinin etkili bir şekilde yok edilmesini sağlamaktadır.

Diğer bir haşere kontrol tekniği ise zararlıları yakalayan tuzaklardır. Tuzaklar çoğunlukla kemirgenler, sinekler, diğer küçük hayvanlar ve böcekleri yakalamak için kullanılmaktadır.  Daha önce bahsedilen yöntemlerde olduğu gibi, tuzaklarda haşere aktivitesi belirtilerinin görüldüğü alanlara yerleştirilmelidir. Tuzak kullanmanın en önemli dezavantajı, yakalanan herhangi bir zararlıyı kaldırmak ve kullanılmış tuzakları değiştirmek veya sıfırlamak için bunların düzenli olarak kontrol edilmesi zorunluluğudur.  

En etkili ve yaygın olarak kullanılan haşere kontrolü teknikleri arasında kimyasal böcek ilaçlarının kullanımı bulunmaktadır. Kemirgen ve böcek istilalarıyla mücadele etmek için çeşitli pestisit türleri bulunmaktadır. Kimyasal böcek ilaçlarının çoğu toksik madde barındırdığı için hangi tür pestisit kullanıldığına bakılmaksızın, talimatlar dikkatlice okunmalı ve bu talimatlara uyulmalıdır.  Adından da anlaşılacağı gibi, böcek öldürücüler, karıncalar, hamamböceği ve sinekler gibi böcekleri öldürmek için tasarlanmış kimyasal ürünlerdir. Piyasada bulunan böcek öldürücülerin çoğu sprey veya granül şeklinde olmaktadır. Bu iki türünde birbirinden farklı özellikleri bulunmaktadır. Granül zehirli yemler, karıncalar ve ulaşılması zor alanlarda yuva yapan böceklerin öldürülmesi amacıyla kullanılmaktadır. Sprey böcek ilaçları ise uçan zararlılar ve pirelerle mücadele etmek amacıyla kullanılmaktadır.

Rodentisitler de daha yaygın olarak sıçan zehri olarak bilinen oldukça ölümcül bir pestisit türüdür. Rodentisitler diğer pestisitlerden çok daha güçlüdürler. Sıçan zehri çok toksik olduğundan ve diğer hayvanlar için bir tehdit oluşturduğundan, birçok şirket artık zehirli paletler yerine yemli bir tuzak kutusu kullanmayı tercih etmektedirler.

Sisleme haşere kontrol tekniği, sivrisinekler, sinekler, güveler veya uçan karıncalar gibi yetişkin uçan böceklere karşı başka bir alternatif yöntem olmaktadır. Bu yöntem, enfekte alanlara özel bir ULV sisleme makinesi tarafından uygulanmaktadır. Sisleme haşere kontrol yönteminin avantajı, çevre dostu olması, kokusuz olması ve temizlenmesi zor kalıntılar bırakmamasıdır.

Isı tedavisi haşere kontrolü alanında popülerlik kazanan ve kimyasal içermeyen bir seçenek olmaktadır. Bu yöntem pire, tahtakuruları ve diğer böceklerin neden olduğu istilalara karşı kullanılmaktadır.  Bir ısıl işlem sırasında, istila edilen alan kademeli olarak 55-60 ° C sıcaklıkla ısıtılmaktadır. Artan sıcaklık, gelişimin her aşamasındaki yumurta, larva ve yetişkinleri ortadan kaldırmaktadır. Bu işlem geride herhangi bir kalıntı bırakmamaktadır.

Haşere kontrolü ve ciddi istilaların giderilmesi söz konusu olduğunda fümigasyon ilaçlama tekniği kullanılmaktadır. İlaçlama hizmeti sırasında, gemi belirlenen süre boyunca kapalı tutulmaktadır.  Bu süre zarfında, geminin içine büyük miktarda güçlü pestisit püskürtülmektedir. Bu süreç sadece yetişkin zararlılarını öldürmekle kalmamakta, aynı zamanda mevcut olan böcek yumurtalarını veya larvalarını da öldürmektedir. Kullanılan pestisit çok güçlü olduğu için, fümigasyon sırasında gemi içinde insan olmamalı ve gemi daha sonra havalandırılmalıdır.  

Eğer geminizde haşere aktivitesi belirtileri veya geminizde gelişen bir istila fark ettiyseniz, haşere kontrol uzmanlarımızdan bir teklif almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Zararlılarla uğraşırken doğal veya kimyasal yöntemlerin kullanılıp kullanılmayacağına karar vermek bazen zor olabilmektedir. Gemi gibi ilaçlanacak alanlar fazla olan yerlerde profesyonel destek almak daha etkili çözümlere ulaşılmasını sağlamaktadır.

Gemileri İstila Eden Zararlılar Nelerdir?

Gemileri istila eden zararlı türleri yolculara ve gemi içerisinde çalışanlara hastalık bulaştırabilmekte, geminin içinde maddi zararlar oluşturabilmekte ve yiyecekleri kirletebilmektedirler. Gemileri istila eden birçok zararlı türü bulunmaktadır.

Hamamböcekleri vücutları ve dışkıları yoluyla taşıdıkları hastalığı etrafa yayabilmektedirler. Bu böcekler yiyeceklerle temas ettiği zaman yayılan dizanteri, gastro-enterit, tifo ve gıda zehirlenmesi organizmaları taşıyabilirler. Hamamböcekleri istila ettikleri alanlarda hızlı bir şekilde üremektedirler. Ayrıca tedaviye son derece dayanıklı olmaktadırlar.

Sıçanlar ve fareler, ısırma ve tırmalama yoluyla vücutlarında taşıdıkları hastalığı yolcu ve çalışanlara bulaştırabilmektedirler. Ayrıca bu kemirgenlerin üstünde taşıdıkları pire, kene ve akarlarda çeşitli bakteriler taşımaktadırlar.  Kemirgen idrarının, hantavirüs ve leptospirosis yayılmasından sorumlu olduğu bilinmektedir.

Gemideki pireler, veba, tularemi, miksomatoz gibi hastalıkları yolcu ve çalışanlara bulaştırabilmektedir.

Sivrisinekler sıtma gibi hastalıkların yanı dang humması ve sarı humma gibi virüsleri de taşımaktadır.

Gemi içerisinde görülen herhangi bir zararlı istilası durumunda hızlı bir şekilde hareket edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.  

Gemi İlaçlama Uygulaması

Her gün dünya çapında büyük miktarlarda gemi limandan limana hareket halinde olmaktadır. Bunlardan bazıları zararlıları barındırma potansiyeline her zaman sahip olmaktadır. İster kargo gemileri, cruise gemileri, yatlar ister tekneler olsun, her türlü tekne ve gemi zararlılara karşı bazen savunmasız kalmaktadır. Denizcilik endüstrisi, zararlıların yaşaması ve çoğalması için mükemmel bir ortam sağlamaktadır. Zararlı istilaları gemilerde yaygın olarak görülmektedir ve zararlı türlerin istilası durumunda ciddi hastalıkların mürettebat ve yolculara bulaşma tehlikesi bulunmaktadır. Bu nedenler gemiyi istila eden zararlıların biran önce ortadan kaldırması gerekmektedir. Böcek, haşere, kemirgen ve her türlü zararlı türün istilası durumunda bu zararlıların yok edilmesi, gemilerde halk sağlığı standartlarının iyileştirilmesi ve sürdürülmesi için gerekli olmaktadır.

Zararlılar, uygun şekilde yönetilmedikleri sürece, hızla ticari mülkünüze, işinize ve işyerinizdeki varlıklarınıza zarar verebilecek bir istilaya neden olabilmektedirler. Profesyonel haşere kontrol uzmanları geminizi istila eden haşere türünü gerekli incelemeler sonucunda doğru bir şekilde tanımlayabilmektedir. Haşere probleminizi böcek ve haşereleri dışkıların, yumurtalar, iskelet kalıntılarından ve geride bıraktıkları her türlü izden tanımlayabilmektedirler.  Lisanslı haşere kontrol uzmanları sadece gerekli olacak miktarda kimyasal ilaç kullanmaktadırlar ve çevreye zarar vermemektedirler.  

İşletmeniz veya içinde bulunduğunuz sektör, hamamböceği, karıncalar ve örümcekler dahil olmak üzere özel haşere sorunları için özel çözümlere ihtiyaç duymaktadır. Zararlıların erken teşhisi ve sürekli izlenmesi, zararlıları gemilerden uzak tutmak için çok önemlidir. Bir geminin zamanında tedavi edilmesi kritik bir öneme sahip olmaktadır.  İlaçlama firmamızın kullandığı teknikler zararlı türleri üzerinde hızlıca etki etmektedir. İlaçlama firmamız kargo gemileri, yolcu gemileri, tekneler ve yatlar için hizmet vermektedir.

İlaçlama firmamız gemileri istila eden farklı zararlı türleri için farklı çözümler sunmaktadır. Sıçanlar ve fareler geminizin mülkiyetini ve itibarını tehdit etmektedir. Mevcut kemirgen probleminizi çözme ve gelecekteki istilalara karşı etkili, proaktif koruma sağlama konusunda uzmanlığa sahibiz. Herhangi bir kemirgen istilasını ortadan kaldırdıktan sonra, onları geminizde uzak tutmak için etkili bir plan oluşturmaktayız. Geminizin içinde bulunan kemirgenleri yakalamak ve çıkarmak için çeşitli tuzaklar ve yemler kullanmaktayız. Ayrıca, kemirgenleri ilk etapta çeken koşulların nasıl düzeltileceğini göstermekte ve sorunlara yönelik özel çözümleri sizinle paylaşmaktayız.

Gemilerde tahtakurusu istilası sıklıkla görülebilmektedir. Tahtakuruları insan kanıyla beslenmektedir bu yüzden mülkünüzden hızlı bir şekilde çıkarılması gerekmektedir. Yaşadıkları ve üredikleri yerdeki tahtakurularını ortadan kaldıran güçlü ve özelleştirilmiş tedavi seçenekleri sunmaktayız. Özelleştirilmiş tedavi yöntemleri ile istilaları erkenden tespit ederek tahtakurularını hızlı bir şekilde ortadan kaldırmaktayız.

Gemilerde en sık görülen diğer bir zararlı türü de hamamböcekleridir. Geminizi istila eden hamamböceklerini etkili yöntemlerimiz ile kısa sürede ortadan kaldırmaktayız.

Gemi İlaçlama Zamanı

Geminizde bulunan böcek, haşere ve zararlı belirtilerini göz ardı etmemelisiniz. İstila sorununu göz ardı ettiğiniz zaman bu yaklaşımınız müşteri, gelir ve itibar kaybına yol açabilmektedir. Gemi ilaçlama işlemi gemi limandan ayrılmadan veya limana yanaştıktan sonra yapılmalıdır. Yeni bir sefere başlamadan önce gemiyi istila eden haşere ve böcek türü ortadan kaldırılmalıdır.

Gemi dezenfeksiyon işleminde ise gemi limana yanaştıktan sonra yapılmalıdır. Olası enfekte olmuş yolcu varsa dezenfeksiyon işlemi ile ortamdaki mikrop, virüs ve bakteriler ortadan kaldırılmalıdır.

Gemi Dezenfeksiyonu

Dezenfeksiyon işlemi, bir ürünü ve enfeksiyona neden olabilecek patojenlerin bir kısmının veya tamamının yüzeylerden temizlenmesi işlemini içermektedir. Gemide iyi hijyen sağlamak, tüm deniz kaynaklı hastalıklara karşı önlem almada önemli bir rol oynamaktadır. Korona virüs salgını göz önüne alındığında, gemideki mürettebat üyelerinin güvenlik ve korunmaları için temel uygulamalardan haberdar olmaları gerekmektedir.

Korona virüs yada herhangi bir salgın durumunda, tüm alanları temizlenmesi gerekmektedir. Özellikle korona virüs semptomları gösteren kişinin doğrudan temas ettiği yüzeylerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir. 

Sert, gözeneksiz yüzey önce deterjan ve su ile temizlenmeli daha sonra uygun dezenfektan ile dezenfekte edilmelidir. Etkili dezenfeksiyon için yeterli temas süreleri sağlanmalıdır.  Gemilerdeki yolcu kabinleri, restoranlar, dolaplar, masalar, tuvalet ve sandalyeler ve gemi içerisindeki tüm alanlar dezenfekte edilmelidir.

Dezenfeksiyon hizmeti ve mikrobiyal dezenfeksiyon, ilaçlama firmamız tarafından tasarlanan etkili bir tedavi yöntemidir. Dezenfeksiyon, Ultra Düşük Hacimli buğulanma makineleri (ULV) ile dezenfektan madde kullanılarak gerçekleştirilmektedir.

Gemi Dezenfeksiyonu Neden Önemlidir?

Dünya çapında artan sağlık endişelerinin ardından, çalışanlarınızın ve müşterilerinizin sağlığını ve güvenliğini korumak hiç bu kadar önemli olmamıştır. İlaçlama firmamız, yüzeydeki bakteri ve virüsleri öldürmek için eğitimli teknisyenler tarafından uygulanan güçlü ancak çevre dostu bir dezenfektan ürünü kullanmaktadır. Genel olarak, dezenfektanlar farklı tipte mikropları öldürebilmektedir. Bununla birlikte, bazı dezenfektan türleri belirli mikropları öldürmek için tasarlanmıştır yani diğer mikroplar veya virüsler üzerinde etkili olmamaktadırlar. Piyasada daha geniş bir patojen spektrumunu öldürebilen dezenfektanlar da bulunmaktadır. Profesyonel bir dezenfeksiyon hizmeti almanın faydalarında birisi de doğru ürünler kullanılarak ortamdaki tüm virüs, mikrop ve bakterilerin ortadan kaldırılmasıdır.  Uzman kişiler, belirli tehlikeli patojen türleri üzerinde hangi dezenfektanların etkili olduğunu tam olarak bilmektedirler. Yolcu ve yük gemilerinde dezenfeksiyon hizmetinden yararlanılarak ortamda bulunan virüs, bakteri ve mikroplar yok edilebilmektedir. Dezenfeksiyon işleminde ortadan kaldırılan virüs ve bakterilerden bazıları şunlardır;  Parvovirüs, Nörovirüs, Rinovirüs, Grip virüsü, H1N1, İnfluenza A H1N1, Staph bakterisi, Uyuz, Tüberküloz, E. Coli, zehirlenmeye neden olan mikrop, Listeria vb. virüs ve bakterilerdir.

Gemiler Nasıl Dezenfekte Edilir?

İlaçlama firmamızın kullandığı dezenfektanlar ile çeşitli virüs, bakteri, mikrop ve mantar sporları öldürebilmekte ve dezenfektan işlemi sırasında toksik duman üretmemektedir. Bu yüzden kullandığımız ürünler çocukların ve evcil hayvanların çevresinde kullanılması açısından tamamen güvenli olmaktadır.

İlaçlama firmamız kullandığı dezenfektanlar ile MRSA, Domuz Gribi, Grip, Norovirüs ve Koronavirüs gibi hastalıkları ve hastalıklara yol açan bakteri ve virüsleri ve en dayanıklı küfleri öldürmektedir. Ayrıca en kötü kokuları da ortadan kaldırmaktadır.  Dezenfeksiyon işlemi küflü alanların ve hasarlı alanların tedavi edilmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Dezenfeksiyon işlemi ile mutfak, restoran, yolcu odaları ve gemilerin diğer bölümlerindeki kötü kokular da giderilmektedir. Dezenfektanlar aşındırıcı, yanıcı değildir ve ortamda kimyasal kalıntı bırakmamaktadır. Kadırgalar, yemek salonları, havuzlar, dinlenme odalarını, oyun alanlarını, kabinler yani gemi içerisindeki her türlü alan dezenfekte edilebilmektedir.  

Virüsler doğrudan insandan insana bulaşmaya ek olarak kontamine olmuş yüzeyler vasıtasıyla da insanlara bulaşabilmektedir. Özellikle mevcut Korona virüs yani COVID-19 pandemisinde, bu bilgi hayati bir önem taşımaktadır. Çalışmalar, SARS-CoV-2 virüslerinin günlük temas ettiğimiz yüzeylerde birkaç gün hayatta kalabildiğini göstermektedir.

Yüzeylerin doğru bir şekilde dezenfekte edilmesi için eğitimli kişilerin bu işi yapması gerekmektedir. Mobil püskürtme ünitelerimizle, kullandığımız dezenfektanlar yüzeylere hızlı, kolay bir şekilde yayılmakta ve geniş alanlara etki etmektedir. Sağldığımız hizmetler sayesinde virüslerin yayılmasının etkili bir şekilde azaltılmasına katkıda bulunmaktayız. Kullandığımız püskürtme teknolojisi, dezenfektanın kapsamlı bir şekilde yüzeyin kaplanmasını sağlamaktadır.  Böylece yüzeylerdeki bakteri, mantar veya virüslerin mikrobik varlığı ortadan kaldırmaktadır. Sıvı formdaki dezenfektanlar, püskürtme yoluyla yüzeylere uygulama için uygun olmaktadır. Dezenfektan türleri,  Alkol, aldehidler, biguanidler, bisfenoller, diamidinler, peroksijenenler, fenolikler, kuaterner amonyum tuzları ve halojen salıcı bileşiklerden oluşmaktadır.

Gemi Dezenfeksiyon İşleminin Avantajları Nelerdir?

Gemi dezenfeksiyon işleminin birçok avantajı bulunmaktadır. Dezenfeksiyon işlemi ile bakteri, mantar, virüs, ve sporlar ortadan kaldırılmaktadır. Profesyonel dezenfeksiyon hizmetleri sunan bir şirket, sadece mevcut mikrop ve virüsleri ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda daha yakın gelecekte aynı sorunun tekrarlanmasına karşı koruma sağlayan güçlü dezenfektanlar kullanarak virüslere karşı ekstra koruma sağlamaktadır. Dezenfeksiyon işlemi ile gemi içerisindeki ulaşılamayan alanlar bile dezenfekte edilebilmektedir. Dezenfeksiyon işlemi ile gemi içerisindeki hoş olmayan kokular dezenfeksiyon işlemi ile ortadan kaldırılmaktadır. Dezenfeksiyon işlemi ile gemi içerisinde taşınan evcil hayvanlardan bulaşabilecek virüs, bakteri ve her türlü patojen de ortadan kaldırılmaktadır.

Korona Virüsüne Karşı Gemi Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

İşletmenizin güvenli ve temiz bir işyeri olmasını sağlamak için dezenfeksiyon işlemlerine önem vermeniz gerekmektedir. Gemiler insan sirkülasyonun yoğun olarak yaşandığı araçlarıdır. Bu özelliklerinden dolayı virüs, bakteri ve mikropların gemilere bulaşması kaçınılmaz olmaktadır. İlaçlama firmamız, potansiyel olarak zararlı ve tehlikeli durumların güvenli, gizli ve yasal olarak uyumlu bir şekilde ele alınmasını sağlamakta ve her türlü işletme için kapsamlı bir uzman dezenfeksiyon hizmeti sunmaktadır. Profesyonel uzman dezenfeksiyon hizmetlerimiz, zararlı patojenleri hızlı ve güvenli bir şekilde ortadan kaldırmaktadır.  Böylece potansiyel olarak tehlikeli durumlardan etkilenebilecek işletmelere güvence sağlamaktadır. Dezenfeksiyon yöntemlerimiz, geminizi bulaşıcı bakteri, virüs ve hastalıklara karşı korumaya yardımcı olmaktadır.

Coronavirus ve norovirus gibi bulaşıcı hastalıklar, gemide çalışan personel ve yolcuların sağlığı için ciddi tehditler oluşturmaktadır. Amacımız insanları herhangi bir ortamdaki zararlı patojenlerden korumaktır. Bu nedenle salgının yayılmasını önlemek ve salgını kontrol altına almak için hemen harekete geçmek önemli olmaktadır. İlaçlama firmamız bulaşıcı bir hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için kullanılan kimyasalları ve yöntemleri sürekli olarak analiz etmektedir. Uzman dezenfeksiyon hizmetlerimiz, ulaşılması zor ve geniş alanların hızlı, güvenli ve verimli bir şekilde tedavi edebilmektedir. İlaçlama firmamız gemileri korona virüsüne karşı korumak amacıyla sisleme dezenfeksiyon yöntemini kullanmaktadır.

Korona virüsü ile olan savaşta kullanılan sisleme dezenfeksiyon yönteminin birçok avantajı bulunmaktadır. Sisleme uygulaması ile yaklaşık 10 dakika havada yüzen mikro dezenfektan ve biyosit damlacıkları üretilmektedir. Bu mikro damlacıkların sisleme makinesi ile havaya dağıtılması, çözeltinin geleneksel temizleme yöntemleriyle ulaşılamayacak alanlara bile dezenfektanın erişebileceği anlamına gelmektedir. Çalışmalar, sisleme dezenfeksiyon uygulamasının canlı patojenlerin sayısını önemli ölçüde azalttığını, yüzeyi ve havayı temizlediğini ve bu patojenleri öldürdüğünü göstermektedir. Sis dezenfeksiyonu, dezenfekte edilen ortamın sadece temiz kalmasını değil aynı zamanda temiz kokmasını sağlamaktadır.

Dezenfeksiyon işlemimiz sırasında uzmanlarımız üst düzey bir yüzey dezenfektanı kullanarak çapraz kontaminasyon tehdidi oluşturan alanları ve nesneleri titizlikle dezenfekte etmektedir. Kullandığımız dezenfektanlar temas ettikleri saniye içinde patojenlerin % 99.99’unu öldürmektedir. Ayrıca korona virüsüne karşıda etkisi kanıtlanmıştır. Dezenfeksiyon işlemi sırasında kullanılan yöntemler, zararlı bakterilerin ve korona virüsler, Hepatit B, Hepatit C, İnfluenza A ve H1N1 Virüsü gibi ortaya çıkan virüslerin sayısını önemli ölçüde azaltmaktadır.

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

İlaçlama firmamız kargo gemilerine, yolcu gemilerine, yatlara ve teknelere haşere kontrolü ve dezenfeksiyon hizmeti sağlamaktadır. Zararlıların varlığının erken teşhisi, özellikle gemilerde görülebilecek büyük istilalardan kaçınmak için çok önemli olmaktadır. İlaçlama firmamızın sunduğu haşere kontrol hizmeti bu sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. İlaçlama firmamız en kapsamlı ticari haşere kontrol hizmetlerinden birini sunmaktadır. Müşterilerimize mevcut en yüksek düzeyde haşere kontrolü ve ilaçlama hizmeti almalarını sağlamak için sürekli personel eğitimi sağlamanın yanı sıra haşere muayene ve kontrol yöntemlerindeki en son gelişmeleri de takip etmekteyiz. Zararlı istilası sorunu gemilerde sıklıkla görülmektedir. Gemiler, zararlıların çoğalmasına ve gelişmesine izin veren ideal koşullar sağlamaktadır. İlaçlama firmamızın uzmanları gemilerdeki haşere istila sonunu etkili bir şekilde çözmektedir.

İlaçlama firmamız, haşere sorunun çözmenin yanı sıra dezenfeksiyon hizmeti ile de geminizi mikrop, bakteri ve virüslerden arındırmaktadır.

Kullandığımız dezenfektanlar, COVID-19’a neden olan korona virüse karşı kullanılmak üzere EPA’nın listesinden bulundurduğu ürünler arasındadır.  Dezenfektanlarımız bilinen diğer korona virüsler dahil olmak üzere çok çeşitli patojenlere karşı kullanılmak üzere geliştirilmiş EPA tescilli dezenfektanlardandır. Kullandığımız bu güçlü dezenfektanlar sert, gözeneksiz yüzeylerdeki bakteri ve virüslerin % 100’ünü öldürmekte ve yumuşak, gözenekli yüzeyleri de dezenfekte etmektedir. Gemi dezenfeksiyonu sırasında kullandığımız dezenfektanlar çevre dostudur ve toksik oranları düşüktür. Deneyimli ilaçlama uzmanlarımız ilaçlama ve dezenfeksiyon işlemi sırasında koruyucu kıyafet ve maske kullanarak işlemleri yapmaktadırlar. Uzmanlarımız dezenfeksiyon işlemi sırasında mikrobiyal transfer riskini en aza indirmeye yardımcı olmak için tesislerinizdeki kapı kolları, ışık anahtarları ve mutfak yüzeyleri gibi önemli temas noktalarını dezenfekte etmektedirler. Gerekli tüm alanların dezenfekte edilmesini sağlamak için son derece küçük dezenfektan sis damlacıkları üreten ULV dezenfeksiyon sisleme yöntemini kullanmaktayız. Uzmanlarımız yüzeyler ve erişilemeyen alanlar da dahil olmak üzere geniş alanları hızlı bir şekilde dezenfekte etmektedir. Sisleme yöntemi ile normal şartlar altında dezenfekte edilmesi mümkün olmayan alanlar bile dezenfekte edilmektedir. Geniş spektrumlu dezenfeksiyon sisi, ince parçacıklar halinde yüzeylere yavaşça yerleşmekte ve yerleştiği alanda kuruyarak o alandaki mikrop, bakteri, ve virüsleri öldürmekte yada etkisiz hale getirmektedir. Dezenfeksiyon işlemi bittikten sonra tekrar bir temizliğin yapılmasına gerek yoktur.

Gemi dezenfeksiyon işlemimiz ile geminizdeki virüs, bakteri ve mikroplar öldürülmektedir. Geminin içindeki kötü kokular yok edilmektedir. Sigara, küf, gemiyi istila eden zararlıların geride bıraktıkları kötü kokular ortadan kaldırılmaktadır. Restoran, mutfak ve gıdaların depolandığı alanlar için temiz ortamlar oluşturulmaktadır.

Dezenfeksiyon ve ilaçlama konularında bir uzmandan yardım almak istiyorsanız bizi hemen arayabilirsiniz. İhtiyaçlarınızı karşılamak ve işinizdeki aksaklıkları azaltmak için çalışma saatleri dışında da hizmet vermekteyiz. 

Gemi İlaçlama Belgesi

Gemiler; uluslararası taşımacılık ve ticaret alanında en fazla rağbet gören araçlardan biridir. Dünyanın bir çok bölgesine deniz yoluyla yolcu, yük ve gıda taşıyan gemilerin, bu nedenle hijyen açısından oldukça temiz olması gerekmektedir. Ancak, uzun ve zor yolculuklar esnasında, bir takım böcek ve haşerelerin görülme olasılığı çok yüksektir. Bu nedenle, gemilerin gemi ilaçlama belgesi olan firmalara düzenli olarak ilaçlattırılması şarttır.

Gemilerin uluslararası sularda ülkeler arasında yaptığı yolculuklar sırasında, bir takım haşere ya da kemirgenler ortaya çıkabilir. Tüm bu zararlı hayvanlar yok edilmediği sürece bulaşıcı hastalıklar ortaya çıkabilir ve bu da hem yolcu hem de gemi mürettebatı için ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle, diğer taşımacılık yapan araçlar gibi gemilerin de belirli aralıklarda ilaçlanması gerekmektedir.

Gemiler Neden İlaçlanmalıdır?

Gemi taşımacılığı, hem diğer taşımacılığa göre çok daha zevkli hem de daha ekonomik olabilmektedir. Üstelik farklı ülkelere ulaşımın yanında uluslararası ticaretin gelişmesi açısından da iyi bir aracıdır. Ancak, gemilerin özellikle kazan kısımlarında sıcak ve nemli ortamın yoğun olması, burada mantar ve küflerin artmasına ve haliyle bunlarla beslenen haşerelerin üremesine neden olmaktadır.

Ayrıca gemilere en büyük zararı, kemirgenler olarak adlandırılan fareler vermektedir. Bu zararlı hayvanların yok edilmemesi halinde, gemilerin büyük oranda zarar görme olasılığı yüksektir. Bazı durumlarda bu canlılar gemileri kemirerek, su almalarına ve hatta batmalarına dahi neden olabilmektedir. Yani gemi yolcularının hem sağlıkları, hem de hayatları tehlike altına girebilmektedir. Tüm bu olasılıkların yaşanmaması için ilaçlama yapılması ve bunu mutlaka gemi ilaçlama belgesi olan uzman kişilere yaptırılması gerekmektedir.

Gemi İlaçlama Belgesi Nasıl Alınır?

Gemilerde yük ve can güvenliği için zorunlu olarak yapılması gereken ilaçlama işlerinin, bu işin uzmanı olan ve ilaçlama yetki belgesine sahip kişilerce yapılması gerekmektedir. Aksi halde, kişilerin can güvenliği tehlike altına girebilir. Gemi ilaçlama belgesi, Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü tarafından verilen ve uluslararası çalışan taşıtlarda ve giriş noktalarında uygulanacak ilaçlamaya ait belgedir.

Gemi İlaçlama Firmaları

Gemi taşımacılığı, son yıllarda uluslararası alanda ticari gelişmeler açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Zira devasa gemiler aracılığıyla yolcu dışında, gıda ve yük de taşımaktadır. Gemiler, devamlı hareket halinde olan ve bir ülkeden diğerine seyahat eden taşıtlardır. Bu nedenle gemi bünyesinde oluşabilecek haşere ve kemirgenlere karşı ilaçlanması gerekmektedir. Bunun için, işin uzmanı olan gemi ilaçlama firmaları tercih edilmelidir.

Gemilerin;  gemi kazanlarında buhar ve nem kaynaklı oluşan küflerle beslenen haşereler, böcekler, karafatmalar, sinek ve daha da önemlisi kemirgenlerden temizlenmesi şarttır. Çünkü taşınan gıda ve yükün ziyan olması dışında, yolcu ve gemi çalışanlarının sağlıkları da tehlikeye girebilmektedir. Çünkü haşereler vasıtasıyla gemi içerisinde hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Gemi İlaçlama Firmaları Neden Tercih Edilmelidir?

Son derece konforlu ve deniz sevenlerin tutkusu olan gemi yolculukları, gerekli hijyen kurallarına uyulmadığı taktirde kabusa dönüşebilmektedir. Çünkü gemi içerisinde bulunan ve hem insan sağlığına hem de gıda ve yüklere zarar veren canlılar sayesinde, büyük sıkıntılar yaşanabilmekte ve hatta bu durum kişilerin hayatlarını dahi tehdit edebilmektedir.

Devamlı seyir halinde olan gemilerin belirli zamanlarda bakıma ihtiyaçları olduğu gibi, ilaçlama yaptırmaları da en az bakımı kadar zorunludur. Fareler gibi kemirgenlerin geminin herhangi bir yerini kemirerek gemiye zarar vermesi, sadece geminin değil, yük, gıda ve özellikle insanların da zarar görmelerine neden olmaktadır. Bu nedenle gemi ilaçlama firmaları aracılığıyla ilaçlama yapılması şarttır.

Gemi İlaçlama Firmaları Hangi Özelliklere Sahip Olmalıdır?

Gemi taşımacılığı önemli bir ticari gelir getiren taşımacılık olduğu ve uluslararası yolcu, yük ve gıda taşıdığı için, zarar veren herhangi bir olaydan arındırılması şarttır. Bu nedenle gemilerin ilaçlama işlerinin, gemi ilaçlama firmaları arasından ilaçlama yetki belgesine sahip olması gerekmektedir. Firmalar, kimi zaman jel yoluyla, kimi zaman ise sıvı ilaçlarla işlem yapmakta ve bunu yaparken de gemi mürettebatı gemide olacağı düşünülerek, asla insan sağlığına zararlı olanları kullanmaması gerekmektedir.

Gemi İlaçlama Hesaplama

Gemiler, denizler üzerinde eşya veya insan taşıyan araçlardır. Taşınılan şeye veya geminin kullanım amacına göre farklı şekillerde ilaçlama yapılmaktadır. Gemi ilaçlama hesaplama yapılan ilaçlama türüne ve mekanın büyüklüğüne göre farklılık göstermektedir. Gemiler, böceklerin kolaylıkla girebileceği ve çok kolay bir şekilde yuvalanabilecekleri bir özelliğe sahiptirler. Böceklerin yaşaması için gemilerde uygun alanlar vardır. Küçük veya büyük olması fark etmeksizin gemi içinde böceklerin saklandıkları yerleri bulmak ve onları klasik yöntemlerle yok etmek zor hatta imkansızdır.

Neden Gemilerde Böcek İlaçlama Yapılır?

Demir atmış ve yolculuk için hazırlanan gemilere çeşitli yükler yüklenir. Şayet gemi uzun yolculuğa çıkacaksa yüklenen yüklerin miktarı o nispette fazladır. Yüklerin içerisinde tek tük de olsa böceklerin gemiye girmiş olması yeterlidir. Böceklerin birçoğu çok hızlı bir şekilde ürediğinden dolayı gemiye yayılmaları çok kısa sürer. Geminin yapısı gereği saklanacak ve çoğalacak alanlar çok fazla olduğundan kısa yolculuğa gidecek olan gemilerin dahi ilaçlanması şarttır. Gemi ilaçlama hesaplama yapılarak en iyi hizmet veren firma tercih edilmelidir. Gemilerin yolculuk serüvenleri göz önünde bulundurulursa etkisinin uzun süreli olması çok önemlidir.

Gemi İlaçlama Hesap Kriterleri

Gemilerde ilaçlama yapılırken uluslararası kalite standartlarının dikkate alınması şarttır. Kalite standartları doğrultusunda yapılacak olan ilaçlama gemi personelinin sağlığı açısından çok önemli bir husustur. Good Manufacturing Practice standartlarına uygun olarak yapılacak gemi ilaçlama hesaplama kriterleri arasında ilaçlamanın yapılacağı alanın genişliği ve kullanılacak ilaç bulunur.  Dezenfeksiyon işleminin etkili olması ve uzun süreli olabilmesi için firma tercihine dikkat edilmelidir.

Gemi İlaçlama Randevu

Gemiler haşerelerin ve kemirgenlerin yaşaması ve üremisi için elverişli ortamlardır. Gemi ilaçlama randevu sistemi sayesinde gemilerde oluşan sağlığı olumsuz etkileyen tüm haşere ve kemirgenlerin varlığına son verebilirsiniz.

Ortamda kısa sürede yayılan ve etrafa yaymış oldukları bakteriler ile sağlığı tehlikeye sokan haşerelerin ortamdan bertaraf edilmesi hususunda çalışmalar yapan kurumlar ile yapacağınız görüşmeler neticesinde gemi, vapur ve tekne gibi ulaşım araçlarınızda yapılan ilaçlama ile dezenfeksiyon işleminiz kısa sürede ve kolayca tamamlanacaktır.

Gemi İlaçlama Yapan Firmalar

Gemi, vapur, tekne gibi deniz ulaşım araçlarınızda ilaçlama yaptırmak istiyorsanız online platformları kullanarak kısa bir bilgi edinebilir ve istediğiniz kriterlerde araçlarınızı güvenli ilaçlatabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren güvenilir işini hakkıyla yapan pek çok firma sizlere hizmet vermek için tüm donanımları ile bekliyor. Haşerelerin ve zararlı kemirgenlerin vereceği zararlardan korunmak için ilaçlama etkili bir yoldur. İşlemin bekletilmeksizin yapılması araçlarınızda var olan zararlıların daha da çoğalmadan yok edilmesi için önem arz etmektedir.

Deniz Yolu Araçlarındaki Temizlik İhmale Gelmez

Deniz araçları pek çok kullanım alanı ile insanlara hizmet vermektedir. Yük taşımacılığı ve seyahat amaçlı kullanım bunların başında gelmektedir. Sizlerde bu sektörlerde kullanmış olduğunuz deniz taşıtınızı güvenli bir firma ile temizletebilir, güven içerisinde araçlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Gemi ilaçlama randevu talebinde bulunacağınız firma sizin uygun olduğunuz gün ve saat diliminde sizinle ilgilenecek ve mevcut sorunlarınıza çözüm bulacaktır. Temiz ve güvenli bir deniz aracı için ilaçlama önemli bir kriterdir.

Gemi İlaçlama Sertifikası

 Yük taşımacılığı ve özel amaçlarla kullanılan gemi, vapur ve tekne gibi araçlarda meydana gelen haşere ve fare oluşumları sağlığı tehlikeye sokan pek çok mikrobu barındırırlar. Bu sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda gemi ilaçlama sertifikası olan bir şirketten ilaçlama konusunda yardım almak en profesyonel adım olacaktır.

Deniz araçlarındaki zararlı oluşumların önlenmesinde düzenli bir şekilde ilaçlama yapmak çözüm odaklı bir çalışma olacaktır. İlaçlama şirketinin size vermiş olduğu talimatlar doğrultusunda ne kadar zamanda bir ilaçlama gerektiğini belirleyebilir ve bu zaman zarfında ilaçlama yaptırarak zararlı organizmaların üremeleri ve ortaya çıkmalarını engelleyebilirsiniz.

Gemi İlaçlama İşini Profesyonel Ellerde Yaptırın

Gemilerde oluşan fare ve böcekler canınızı sıkmaya başladığında bu işi amatörce yapan firmalar size çözüm olmayacaktır. Bu konuda profesyonel olarak çalışan firmaları tercih ederek bu sorunlardan kurtulmanız elbette mümkün. İlaçlama yaptıracağınız şirketi iyi araştırmak ve işinde profesyonel olup olmadığına bakmak yeterli değildir. Bu konuda gerekli belgelere sahip olup olmadığı da mutlaka kontrol edilmelidir.

Gemilerde Hijyen İçin İlaçlamaya Dikkat

Deniz taşıtlarında özellikle gemilerde büyük olması sebebiyle ilaçlama yapılırken hiçbir noktanın atlanmaması gerekir. İlaçlanmayan tek bir bölüm dahi ilaçlamanın etkisini hiçe saymaya yetecektir. İlaçlanmayan noktadan haşereler ve fareler çoğalmaya devam edebilirler. Bu konuda tam bir dezenfeksiyon istiyorsanız gemi ilaçlama sertifikası olan bir şirket ile profesyonel hizmet almanız yararınıza olacaktır. Aksi takdirde hem zamanınız hem de paranız boşa gidebilir. İlaçlama yaparken şirketin başarıları göz önünde bulundurulmalıdır.

Gemi İlaçlama Şirketi

Gemi ilaçlama yapan birçok ilaçlama firması bulunmaktadır. Gemi ilaçlama şirketi arasından tercih yaparken sağlık bakanlığı onaylı ilaçlar kullananların tercih edilmesi oldukça önemlidir. Sağlık bakanlığı onayı olmayan ilaçlar insan sağlığına zarar verici içeriklere sahip olabilmektedirler. Bu da ilaçlama yapılan gemide yolculuk edenlerin sağlıklarına olumsuz etki etmesine sebep olabilir. Aynı zamanda etkili sonuç alabilmek için de onaylı ilaçların kullanılması oldukça önemlidir.

Gemi ilaçlama Fiyatları

Gemi ilaçlama ile ilgili en çok merak edilen ise ilaçlamanın maliyetidir. İlaçlama fiyatları kullanılan malzemeye, geminin boyutlarına ve haşere yoğunluğuna göre değişmektedir. Rutin ilaçlamalarda daha net rakamlar verilmesi mümkün olabilir. Net fiyat öğrenebilmek için bu detayları ile birlikte ilaçlama firmasına başvurmanız gerekmektedir. Gemi de bulunan haşerelerin ve kemirgenlerinde hangi çeşit olduğunun bu noktada önemi vardır. Bu yüzden bilgili kişiler tarafından incelenmesinde fayda vardır. Bunun için yapmanız gereken tek şey ilaçlama firmaları ile iletişime geçmek olacaktır.

Gemi Fare İlaçlama

Farelerde gemilerde en çok görünen kemirgenlerdir. Gemilerde bulunan fareler için ilaçlama ile çözüm bulunması mümkündür. Genellikle tek seferde ilaçlama ile farelerden kurtulabilirsiniz. Gemi ilaçlama şirketi ile iletişime geçerek fare problemi yaşadığınızı söylediğinizde sizin için uygun ilacın kullanılması ile tek seferde sonuç alabilmektedirler. Ziraat mühendisleri tarafından geliştirilen formüllerin Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması ile kullanıma uygun hale gelen fare ilaçlama ilaçları gemilerde de sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayabilen bir yöntemdir.

Gemi İlaçlama Ücreti

Gemiler haşereler ve kemirgen hayvanlar için çok iyi bir barınma ortamıdır. Saklanmak ve gizlenmek için oldukça fazla alanı olan bu gemilerin gözle haşerenin varlığını tespit edilmesini de zorlaştırmaktadır. Bu yüzden gemilerin ilaçlanmasının düzenli olarak kesinlikle yapılması gerekmektedir. Gemi ilaçlama ücreti firmadan firmaya ve ilaçlanan gemilerin boyutlarına göre de değişkenlik göstermektedir. Gemiler hem rutubetli ortamlar olduğu hem de tam temizlenmenin mümkün olmadığı ortamlar olduğu için çok kolay böceklenme meydana gelebilmektedir. Özellikle birçok ülke gezen gemiler buralardan da börtü böcek taşıyabilmektedirler.

Gemi İlaçlama Haşere Çeşitleri

Farklı haşere çeşitlerinin farklı limanlara taşınmaması açısından gemilerin ilaçlanması bir mecburiyettir diyebiliriz. Düzenli ilaçlama her gemide ve yatta yapılması gereken bir uygulamadır. Haşereler her yerde karşımıza çıkabildiği gibi gemilerde de oldukça sıklıkla karşımıza çıkmaktadırlar. Bu noktada geminin temizliğine ne kadar dikkat edilse de haşere üremesi oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Rutubetli ve kuytulukları bol olan gemiler oldukça çeşitli haşereler ve kemirgenler için uygundur. Özellikle rutubette bulunan böcek çeşitleri buralarda yaygın olarka görünmektedir.

Gemi Haşere İlaçlama

Gemilerde ilaçlama hizmeti için ödenecek tutarilaçlamanın ne için yapıldığı ile de bağlantılıdır. Hangi tür haşereler için ilaçlama yapıldığına göre ilaç içerikleri de değişmektedir. İlaç içeriklerine göre maliyetlerde değiştiği için gemi ilaçlama ücreti de farklı farklı olabilmektedir. Gemiler için haşere ilaçlama belli rutinle ile uygulanması kesinlikle şart olan bir durumdur.

Gemi İlaçlamaNe Kadar?

Uluslararası ticarette en yaygın olarak gemi taşımacılığı kullanılmaktadır. Dünyanın farklı ülkelerine yapılacak olan sevkiyatlar deniz yoluyla yapılmaktadır. Gıda, yük veya insan taşıyan gemilerde çeşitli türde böcekler ve haşereler üreyebilir. Gemilerde böceklerin üremesi için uygun ortam ve mekanlar bulunur. Bundan dolayı ilaçlanarak temizlenmesi gerekir. Dezenfeksiyon yapılması gemide yaşayacak veya yolculuk yapacakların sağlıkları açısından çok değerlidir. Gemilerin türüne ve böceklerin çeşidine göre farklı ilaçlamalar yapılır.Gemi ilaçlama ne kadar olduğu ise yapılacak ilaçlama çeşidine ve geminin büyüklüğüne göre değişir.

Gemi İlaçlamanın Düzenli Yapılması

Personelin ve yolcuların sağlıklı bir şekilde seyahat edebilmesi için ilaçlamanın düzenli yapılması şarttır. İlaçlama, uluslararası Good Manufacturing Practice yani GMP standartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Birinci sınıf ilaçlama yapılarak insan sağlığına en ufak bir zararı olmayan ilcalar tercih edilmelidir. Gemilerde yüklü olan malzemeye veya vasıtanın yapısından kaynaklı olarak çeşitli böcekler ürerler. Saklanacak ve yuvalanacak yer çok fazla olduğundan gemi yolculuğa çıkmadan ilaçlanmalı. İlacın uzun süre etkili olmasına özen gösterilmeli. İlaçlama belli bir düzende yapıldığında sağlığı tehdit edecek bir unsur söz konusu olmaz.

Gemi İlaçlama Fiyatları ve Firmaları

Gemi ilaçlamada çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. Geminin türüne göre ilaçların çeşidi de değişir. Gemi ilaçlama ne kadar olduğu kalitesiyle yakından ilişkilidir. Gemilerin ilaçlanması zor ve meşakkatli bir iştir. İlaçlamayı yapacak olan firmanın tecrübeli olması ve sağlık bakanlığı onaylı uluslararası standartlardaki ilaçları kullanması çok önemlidir. Kalite standartları çerçevesinde düzenli olarak yapılan ilaçlama neticesinde uzun süre böcek derdinden kurtulmak mümkün olacaktır.

14 Nisan 2020
Gemi Dezenfeksiyonu için yorumlar kapalı
896 kez görüntülendi
Translate »
Whatsapptan Ulaş
Tıkla Ara