İlaçlama Hizmetinde bir telefon kadar yakınız
Haşere İlaçlama ve ilaçlama hizmetimiz hakkında detaylı bilgiler almak için bize telefon ile ulaşabilirsiniz
HEMEN ARA!

Hamam Böceği

Hamam Böceği

Hamam Böceği Nedir ve Hamam Böceği İle Nasıl Savaşılır

Hamam böceği Evinizin davetsiz ve ısrarcı misafirleri olan hamam böceklerini tanımaya karar verdiyseniz doğru yerdesiniz. Çünkü bu onları uzak tutmanın en etkili yoludur. Ayrıca onlar sizi, evcil hayvanlarınızı hatta misafirlerinizi algılayıp tanıyacak yeterli donanıma sahiptirler.

Hamam böceği ilaçlama hizmetleri için firmamıza ulaşabilirsiniz;
GSM: 0553 557 90 95
Sabit Tel: 0216 397 04 79
Whatsapp: 0553 557 90 95

Hamam Böceği hakkında bilgi

Hamam böcekleri yaklaşık 3-4 cm uzunluğunda haşerelerdir. Ancak bazı tropik türler diğer iklimlerde yaşayan hamam böceklerinden daha büyük olma eğilimindedir. Hamam böceklerinin altı bacağı ve iki anteni vardır. Bazı hamam böceği türlerinin kanatları vardır ancak, kanatlı hamam böceklerinin çoğu uçma konusunda uzman değildirler. Dünyadaki binlerce hamam böceği türünden sadece yüzde biri zararlı olarak kabul edilmektedir. Bu sayıda yaklaşık 30 tür hamam böceğine eşittir. Evleri istila eden zararlı tür hamam böcekleri, Amerikan, Alman, Doğu ve kahverengi şeritli hamam böcekleridir.

Hamam böcekleri evleri, işyerlerini, restoranları, gemileri ve hatta uçakları bile istila edebilir. Evleri istila eden hamam böcekleri hızlı bir şekilde bütün odalara yayılırlar. Apartmanlarda ise hamam böceği tarafından istila edilen bir daire varsa bu daireden diğer dairelere duvarlardaki boşlukları, su borularını ve elektrik hatlarını takip ederek geçebilir.

Hamam böcekleri ile tek başına savaşmak oldukça zor olmaktadır. Hızlı üreme ve her yere saklanabilme yetenekleri sayesinde evleri kolaylıkla istila edebilmektedirler. Evler, işyerleri ve istila edilen diğer mekanlar için profesyonel yardım almak istilayı kısa sürede ortadan kaldıracaktır. Sadece profesyonel ilaçlama firmaları uzman öneriler sunmakta ve kalıcı çözümler önermektedir.

Hamam Böceklerinin Özellikleri

Dünyada binlerce tür hamam böceği yaşamaktadır. Bu böcekler hemen hemen her şeyi yedikleri için doğal bir çöp makinası olabilirler. Hamam böceklerinin bazı ilginç özellikleri de vardır.

Hamam böcekleri kafaları olmadan yaşayabilirler. Bir hamam böceği kafası olmadan bir haftaya kadar hayatta kalabilir. Çünkü hamam böceği vücudundaki küçük deliklerden nefes alıp verir ve açık bir dolaşım sistemine sahiptir. Nefes almak için kafasına ihtiyaç duymadığından dolayı kafası olmadan kısa bir süre hayatta kalabilir. Ancak su içmeden yaşayamayacağı için sonunda dehidratasyondan ölür.

Bazı hamam böceği türleri uçabilmektedir. Bazı hamam böcekleri ise kanatlarını uçuş sırasında kendilerini dengelemek için kullanmaktadırlar. Bu aslında gerçek bir uçuş değildir. Bazı kanatlı hamam böcekleri ise kanatlarını hiçbir şekilde kullanamamaktadır.

Hamam böceklerinin nükleer patlamada hayatta kaldıklarına dair bir düşünce vardır fakat bu doğru değildir. Gerçek şu ki hamam böcekleri bir insanın dayanabileceğinden 10 kat daha fazla radyasyona dayanabilmektedir.

 

Hamam Böceği Isırır mı?

Hamam böcekleri, bitki ve et yiyen haşere türlerindendir. Hamam böcekleri yiyecek buldukları taktirde insanları ısırmamaktadır. Çoğu durumda, çöp kutuları veya açıkta kalan yiyecekler gibi başka gıda kaynaklarının var olduğu durumda hamam böcekleri insanları ısırmamaktadır.  Fakat hamam böcekleri için gıda kaynaklarının sınırlı olması durumunda bu böcekler insanlara saldırmaktadır. Özellikle el ve ayak parmaklarını ısırmaktadırlar. Isırıklar tahrişe, lezyonlara ve şişmeye neden olabilir. Ayrıca böcekler taşıdıkları mikroplardan dolayı ısırık yoluyla insanlara enfeksiyon bulaştırabilirler.

Çok Fazla Hamam böceği Tehlikeli Olabilir!

Hamam böceği sayıları kontrol altına alınmadan serbest bırakıldığı taktirde, böcek nüfusu normal gıda kaynaklarından daha fazla olabilmektedir. Hamam böcekleri için gıda sınırlı hale geldiğinde, bu böcekler insanları ısırabilmektedir. Hamam böceği popülasyonu bu seviyelere ulaşmadan önce haşereler için bir önlem alınmalıdır.

Hamam Böceği Türleri ve Hamam Böceği Yavruları

Genellikle, hamam böceği istilalarını önlemenin ve kontrol etmenin anahtarı olası istilaları erkenden tespit etmektir. Hamam böceklerinin nasıl çoğaldığını bilmek ve hamam böceği yavrularının nasıl göründüğünü bilmek erken tespit için önemlidir

Yetişkin dişi hamam böcekleri türlerine göre istila ettikleri mekanlarda belirli sayıda yumurta bırakmaktadırlar.  Örneğin, bir Amerikan hamam böceğinin yumurta sayısı 14 ila 16 iken, Alman hamam böceği yumurta sayısı 30 ila 40 arasındadır. Dişi hamam böceği yumurta larvalarını istila ettikleri mekanlarda güvenli yerlerde saklamaktadır. Evlerde, dolapların arkasına, mobilyaların aralarına veya duvar boşluklarına yumurtalarını saklayabilirler. Kahverengi şeritli hamam böcekleri yumurtalarını açık alanlara bırakabilirken, Alman hamam böceği ise yumurtalarını yavrular yumurtadan çıkmaya hazır olana kadar yaklaşık üç hafta boyunca vücutlarında taşımaktadır.

Amerikan hamam böcekleri nemli ve karanlık alanları tercih etmektedir. Evlerde genellikle banyo, mutfak ve bodrum katlarında yaşamaktadırlar. Yetişkin Amerikan hamam böceği 2-3 mm uzunluğundadır ve dişi Amerikan hamamböceği yaşamları boyunca 100 yumurta kapsülü üretebilmektedir. Alman hamam böceğinin hızlı üreme konusunda kötü şöhreti vardır. Yetişkin Alman hamam böcekleri 1,2-1,5 cm uzunluğundadır ve dişi Alman hamam böcekleri yaşamları boyunca neredeyse 300’e yakın yavru üretebilmektedir.

Ciddi istilaları önlemeye yardımcı olmak için evlerde yaygın olarak görülen hamamböceği türlerinin yavrularını nasıl tanımlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Amerikan hamam böceği – Amerikan hamam böceği yavruları yetişkin hamam böceklerinin uzunluğunun yaklaşık dörtte biri kadardır. Dış iskeletlerini dökerek büyürler ve büyüdükçe renk değiştirirler. Yavru hamam böcekleri ilk etapta siyah-kahverengi bir renktedir ve daha sonra kırmızımsı kahverengi rengine dönüşürler.

Alman hamam böceği – Alman hamam böceği yavruları yaklaşık 4 mm uzunluğundadır. Koyu kahverengi, neredeyse siyah renklidirler. Büyüdükçe, başlarının arkasındaki siyah çizgileri belirginleşir ve yetişkin hale gelince soluk kahverengi veya ten rengi rengine dönüşürler.

Kahverengi şeritli hamam böceği – Kahverengi şeritli hamam böceği yavruları küçüktür ve yaklaşık 4 mm uzunluğundadır. Yetişkinler gibi, kahverengidirler ve başlarının arkasında iki tane geniş ve açık kahverengi renkli bant bulunur.

Doğu hamam böceği – Doğu hamam böceği yavruları yaklaşık 8 mm uzunluğundadır ve kırmızımsı kahverengidir. Büyüdükçe renkleri koyulaşır. Yetişkinler genellikle siyah renktedir.

Profesyonel Yardım Alın!

Hamam böceği istilaları endişe kaynağı olmaktadır. Tedavi yöntemleri genellikle türlere göre değişkenlik göstermektedir.  Aynı anda birkaç böcek türünün kontrol edilmesi özellikle zor olabileceğinden, yardım için haşere kontrol uzmanlarına başvurmak en mantıklı çözüm olmaktadır. Uzmanlarımız hamamböceği saklanma yerlerini ve üreme alanları tespit ederek zararlı sorununuzu kontrol altına almanıza yardımcı olacak yöntemler önermektedirler.

Hamam Böceği ilaçlama, Nasıl Başa Çıkılır?

Hamam böcekleri dünyadaki en yaygın ev zararlılarından biridir. Türkiye’de en yaygın Alman, Doğu ve Amerikan hamam böceği türleri görülmektedir. Farklı nedenlerden dolayı evinizi farklı hamamböceği türleri istila edebilir. Evinizi istila eden hamam böceği türünü bilmek, onlardan nasıl kurtulacağınıza karar verirken size yardımcı olabilir. Örneğin, iç mekanlarda yaygın olarak Alman hamamböceği görülmektedir. Alman hamamböceği evlerde nemli alanları tercih etmektedir. Evinizdeki nemli ve su kaçağı olan yerleri onarmak hamam böceği istilasını azaltmanıza yardımcı olabilir.

Herhangi bir hamam böceği istilasını önlemek için günlük temizlik yapabilir ve yiyeceklerinizi uygun depolama kaplarında saklayabilirsiniz. Fakat hamam böcekleri evinizi istila ettikten sonra bu böcek türlerinden nasıl kurtulursunuz?

Hamam böcekleri yiyecek, su ve barınak bulmak için evlere girer. Bir bölgeyi istila ettikten sonra, hızlı bir şekilde çoğalarak rahatınız kaçırabilir ve sağlığınız için tehdit oluşturabilirler. Böcek istilası meydana gelmeden önce hamam böceğinden kurtulmak önemlidir. Hamam böceklerinin gıda zehirlenmesi, ishal, alerji ve deri döküntüsü ile sonuçlanabilecek bakterileri taşıdığı bilinmektedir. Hamamböceği istilasından şüpheleniyorsanız ilk önce olası böcek saklanma yerlerini dikkatli bir şekilde incelemelisiniz. Gece bir el feneri alarak buzdolabının arkasını, lavabonun altını, dolap ve raflardaki yarıkları, kapı köşelerini ve banyo dolapları da dahil olmak üzere popüler hamam böceği gizlenme noktalarını inceleyebilirsiniz.

Hamam böceklerini yakalamak için tutkal şeritler kullanabilirsiniz. El feneri ile yaptığınız incelemenize dayanarak, şeritleri böceklerin olduğunu alanlara yerleştirebilirsiniz. Böcek sayısının çok olduğu yerlere yerleştirdiğiniz tutkal şeritler daha fazla böcek yakalamanızı sağlayacaktır.

Tuzaklar evinizdeki mevcut hamam böceği sayısını azaltmanızda sizlere yardımcı olabilir, ancak dışarıdan içeri girmeye çalışan hamam böceklerinden kurtulmanızı sağlamazlar. Hamam böceği istilasının genişlemesini önlemek için duvarlar veya fayans aralarında bulunan boşlukları uygun dolgu malzemesi ile kapatmalısınız. Ayrıca kapı ve pencere contalarındaki delikleri de onarmanız gerekmektedir.

Evinizdeki hamam böceği sayısını azaltmak için jel hamam böceği yem istasyonları kullanabilirsiniz. Jel yemler hamam böcekleriyle savaşmada size yardımcı olabilir. Jel yem genellikle tüp şeklindedir ve süpürgeliklerin altına, çatlaklara ve yarıklara ve hamamböceğinin muhtemel olarak çıkacağı yerleştirilebilir.  Bu yem istasyonlarında bulunan zehirli yemlere hamam böcekleri beslenmek için gelir ve bu yemlerle beslenerek saklandıkları yerlere geri dönerler. Daha sonra istila ettikleri bölgede yemi yiyen hamamböceği ölür ve diğer böceklerde ölen böceği yiyerek bu zehirden etkilenir. Yem istasyonları, hamam böceklerinden kurtulmak için kısmen etkili olabilir. Fakat evdeki tüm hamamböceklerini hedefleyememektedir. Ayrıca zehirli oldukları için ev içinde bulunan evcil hayvanlar içinde tehlikeli olabilmektedir. Bu yem istasyonlarının belirli bir kullanım süresi vardır. Paket açıldıktan sonra kullanma tarihi geçen yem istasyonları hamam böcekleri üstünde etkili olmamaktadır.

Hamam böceği ilacı Kurtulmak İçin Borik Asit Kullanılır mı?

Çoğu temizlik ürününün içinde bulunan borik asit hamam böcekleri ile olan savaşta sizin en iyi yardımcılarınızdan biri olabilir.  Hamam böceği istilalarında borik asit eskiden beri tercih edilmektedir. Borik asit zehirli olduğu için doğru yerlere, çocukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı yerlere konulmalıdır. Evde hazırlayacağınız borik asitli karışımlarla hamam böceklerinden kurtulabilirsiniz. Dış mekanlarda böceklerden kurtulmak için borik asit kullanmakla dışarda yaşayan diğer canlılara zarar vereceği için çok uygun değildir. Ayrıca borik asit yanlış kullanıldığı taktirde etkinliğini kaybetmemektedir ve hamam böcekleri üzerinde etkili olmamaktadır.

Hamam Böceklerinin Yol Açtığı Sorunlar Nelerdir?

Hamam böcekleri hassas bünyeler için alerjiye neden olmaktadır ve insanları hasta edebilmektedir. Hamam böcekleri, bazı insanların, özellikle astım hastası olanların duyarlı olabileceği proteinler üretmektedir. Hamam böceği yumurtalarının kalıntıları ve hamam böceğinin geride bıraktığı çürümüş erimiş iskeletler de ürettikleri alerjenlere katkıda bulunmaktadır.

Hamam böcekleri evde yiyecekler veya yüzeyler arasında sürünerek hastalığın yayılmasına neden olabilecek bakterileri taşımaktadırlar. Hamam böcekleri dokundukları gıdalara taşıdıkları mikropları bulaştırarak gıda zehirlenmelerine yol açabilir.

Hamam böceklerinin üzerinde gezdiği ve gıdaların üzerine bıraktığı dışkılar yenilerek dizanteri hastalığına yakalanılabilir. Dizanteri hastalığı bulaşıcı ve salgın bir kalın bağırsak hastalığıdır ve yaşlılar, küçük çocuklar ve bebekler için sonuçları daha tehlikeli olabilmektedir.

Hamam böceklerinden insanlara ya da evcil hayvanlara tenya bulaşabilir. Tenyalar ciddi hastalıklara ve sindirimde sorunlara neden olabilmektedir.

Hamam böceği dışkıları, yumurta kabukları ve ölü hamam böcekleri insan derisini ve akciğerlerini etkileyecek mantar enfeksiyonunun oluşmasına sebep olabilir. Özellikle astımı olan insanlar için daha büyük tehlikelere yol açabilmektedir.

Hamam böcekleri çocuk felci ve daha birçok virüsü taşıyabilmektedir. Hijyenik olmayan ortamlarda yaşadıkları için bir çok tehlikeli virüsü vücutlarında taşımaktadırlar.

Ayrıca işyerleri istila eden hamam böcekleri firmaların ürünlerine ve firma itibarına da zarar vermektedir. Firma ürünlerine zarar veren hamam böcekleri maddi kayıplara yol açmaktadır. Özellikle gıda firmalarını istila eden hamam böcekleri üretilen gıdalara mikrop bulaştırarak tüketiciler içinde zararlı olmaktadır.

Hamam Böcekleri Neden Mutfakları Tercih Etmektedir?

Mutfaklar hamam böcekleri tarafından evlerde istila edilen ilk yerler olmaktadır. Mutfaklar, hamam böceklerinin hayatta kalması için gerekli olan yiyecek, su ve barınak olanaklarına sahiptir.

Ama evlerimizde bu haşereleri görmeyi isteyeceğimiz son yer mutfaklar olmaktadır. Çünkü mutfaklar yiyeceklerimizi hazırladığımız ve sakladığımız yerlerdir ve hamam böceği gezegendeki en pis böcek türlerinden bir tanesidir.  Bu böcekler dışkı da dahil olmak üzere neredeyse her şeyi yiyebilmektedir. Hamam böcekleri çöplerin yakınında, kanalizasyonlarda yaşayarak  E. coli ve salmonella dahil olmak üzere çeşitli bakterilere temas etmektedirler. Hamam böcekleri evinize girdiği zaman, bu bakterileri evin yüzeyine bulaştırabilir, yiyecekleriniz üzerinde gezinerek bu bakterileri yiyeceklerinize bulaştırabilir ve böylece bazı durumlarda gıda zehirlenmesi gibi mide ve bağırsak hastalıklarına neden olabilirler. Mutfağınızda ya da evinizin herhangi bir bölümünde hamam böceği istilası ile karşı karşıyaysanız hemen bizi arayabilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Hamam Böcekleri Mutfaktan Nasıl Uzak Tutulur?

Temiz bir mutfak, özellikle Alman hamam böceği olmak üzere diğer hamam böceklerine karşı ilk savunma hattınız olmaktadır. Mutfak tezgahını her zaman silmeli ve yiyecek kaynağı olabilecek herhangi bir kırıntıyı bile ortalıkta bırakmamalısınız.  Ekmek kızartma makinesi, tost makinesi ve mikrodalga fırın her zaman kırıntıların bulunduğu küçük ev aletlerindendir. Kullandığınız mutfak aletini işiniz bittikten sonra hemen temizlemelisiniz. Hamam böcekleri geceleri aktif olarak beslenmektedir özellikle geceleri lavaboda kirli bulaşık bırakmamalısınız.  Çöp kovanızın ağzını daima kapalı tutmalı ve çöpleri düzenli olarak evinizden dışarı çıkartmalısınız.

Hamam böcekleri küçük alanlarda gezinebilmektedirler. Mutfak dolaplarına veya kilerlere girdikten sonra yiyecek kutularına veya kartonlarına kolayca ulaşabilirler. Yiyecekleri hava geçirmez kaplarda saklarsanız hamam böcekleri yiyeceklerinize erişemeyecektir. Evinizde evcil hayvan besliyorsanız yemlerinin ağzını kapalı tutmalısınız ve geceleri yem kaplarını mutfaktan uzak tutmalısınız. Ayrıca köpek veya kedi mamasını gece boyunca yerde açık bir şekilde bırakırsanız, hamam böceğini bu yemlere çekme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Hamam böceklerinin mutfak ve banyo gibi alanlarda yaşadığı bilinmektedir yani nemli alanlar hamam böceklerini kendine çekmektedir. Sızdıran musluklarınızı onarmalı ve lavabonuzun altındaki dolaplarda aşırı nem olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Herhangi bir dolgu macunu kullanarak borulardaki veya etrafındaki delikleri kapatabilirsiniz. Ayrıca giderlerinizi bir drenaj temizleyicisiyle temizleyebilir ve hamam böceklerinin giderlerden evinize girmesiniz önlemek için drenaj kapağı kullanabilirsiniz.

Hamam böcekleri dışarıdan evlere kolaylıkla girmektedir ve düz gövdeleri sayesinde son derece küçük alanlarda gezinebilmektedirler. Mutfağınızdaki çatlakları ve delikleri kontrol ederek uygun malzeme ile bu boşlukları kapatabilirsiniz.

Hamam böceklerini mutfağınızdan uzak tutmak için gösterdiğiniz onca çabaya rağmen yine de mutfağınızda hala hamamböceği bulabilirsiniz. Evinizde bir hamam böceği istilasının yaygın belirtilerinden herhangi birini fark etmeniz durumunda hemen bir ilaçlama şirketi ile iletişime geçebilirsiniz. İlaçlama uzmanlarımız evinizi kapsamlı bir şekilde incelemekte ve endişe duyulan alanları tespit etmektedirler. Herhangi bir istila durumunda profesyonel destek almak bu istiladan kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır.

Temiz Bir Evde Hamam böceği Neden Olur?

Hamam böcekleri, evlerdeki su ve gıda kaynaklarına erişim kolaylığına bağlı olarak temiz evlere de girebilmektedir. Sadece kirli evlerdeki yiyeceklere daha kolay erişim sağlamaktadırlar.  Özellikle Alman hamam böceği, genellikle bir ölçüde kirli ve sağlıksız evlerde daha hızlı çoğalmaktadır. Bu nedenle sadece evinizi temiz tutmanız böcek istilasından korunacağınız anlamına gelmemektedir. Bazen bu böcekler tertemiz evlerde bile görülmektedir. Peki hamam böcekleri temiz evlerde neden görülmektedir?

Hamam böceği istila sorunu büyük ihtimalle evin temiz olması ile alakalı değildir. Hamam böceklerinin eve giriş yaptığı yeri bulursanız bu sorunu da ortadan kaldırabilirsiniz.

Temiz bir evde hamam böceğine neden olan şeyleri düşündüğünüz zaman, muhtemelen önce mutfak tezgahlarını, yemek masasının zemini temizlemeyi düşünürsünüz. Bu alanları her zaman düzenli ve temiz tutmak ve kırıntıları temizlemek hamam böceklerini bu alanlardan uzak tutacaktır. Ama hamam böcekleri yiyeceğin yanı sıra su ve barınacak yer de aramaktadır.  Yani, evinizin dış kısmındaki çatlaklardan, drenaj hatlarından hatta duvarınız ile zeminin arasındaki boşluklardan bu böcekler evinize girebilmektedir. Evinizi detaylı bir şekilde kontrol etmeli ve böceklerin evinize gireceği olası delikleri kapatmalısınız. Hamam böceklerini evden uzak tutmak için olası böcek giriş yerlerini onarmalısınız. Evinizde gözden kaçırabileceğiniz potansiyel bazı böcek giriş noktaları bulunmaktadır. Bunlar:

Dış kapı ve kapı çerçevesinin arasındaki boşluklar

Pencere, pencere çerçevesi ve sinekliklerin arasındaki boşluklar

Pencerelere tam yerleşmeyen klima üniteleri

Geceleri dışarıda bırakılan evcil hayvan yemleri ve kapları

Geceleri dışarda bırakılan çöp kutuları

Apartmanları İstila Eden Hamam Böcekleri Bütün Dairelere Girer mi?

Eğer apartmanınızın bodrum katında, çatısında ya da apartmanda herhangi bir dairede hamam böceği istilası yaşanıyor ise bu istila kısa sürede diğer dairelere de yayılabilir. Hamam böcekleri buldukları küçük deliklerden bütün dairelere hızlı bir şekilde girebilirler. Apartmanı istila eden hamam böcekleri ile olan savaşta dairede yaşayan kişilerin sadece kendi daireleri için önlem alması yeterli olmayabilir. Apartman dairelerindeki hamam böceklerini ortadan kaldırmak için apartman sakinlerinin bir ilaçlama şirketi ile çalışmaları daha etkili çözümlerin alınmasını sağlamaktadır.

Hamam böceği nüfusunun evinize zarar vermesini önlemek için daireniz için bazı önlemler alabilirsiniz. Kirli bulaşıkları etrafta bırakmamalısınız. Yiyecekleri asla tezgahlarda veya masalarda bırakılmamalısınız. Arızalı su tesisatı ve potansiyel sızıntıları onarmalı ve çöplerinizi her gün dışarı çıkartmalısınız.  Tavan ve duvarlardaki tüm delikleri ve çatlakları uygun ve sağlam dolgu malzemeleri kullanarak onarmalısınız. Eğer apartmanınızda hamam böceği istilasından şüpheleniyorsanız bu durumu apartman yöneticinize bildirmeniz gerekmektedir.

Apartmanınızda ki hamam böceği istilası durumunda profesyonel yardım almanız sorunun daha fazla büyümeden çözülmesini sağlayacaktır. İlaçlama firmamız apartmanınız için en iyi çözümleri sunmaktadır.  Uzmanlarımız, tüm haşere kontrol planlarını apartmanda yaşayanlara iletmektedir, böylece ilaçlama işleminden önce ve sonra uygun hazırlık ve güvenlik önlemleri alınmış olmaktadır.

Hamam Böcekleri Evlere Nasıl Girer?

İnsanlar genellikle hamam böceklerinin kirli evleri istila ettiğini düşünmektedir. Hamam böcekleri kirli veya temiz olsun her türlü iç mekanı istila edebilmektedir. Hamam böcekleri başarılı otostopçulardır. Alman hamam böceği genellikle kutuların, mobilyaların ve binaya getirilen diğer eşyaların içine girerek evleri istila etmektedir. Diğer hamam böceği türlerinin çoğu ise dışarıdan veya kanalizasyon sisteminden evlere girmektedir.

Evde Hamam Böceği Olduğu Nasıl Tespit Edilir?

Eğer evinizde bir tane bile hamam böceği görürseniz muhtemelen yakınlarda daha fazla hamam böceği vardır. Bu böcekler çok hızlı üredikleri için girdikleri iç mekanları kısa sürede istila etmektedirler. Hamam böceklerini tespit etmek için en iyi zaman geceyi beklemektir. Eğer bir böcek istilası durumundan şüpheleniyorsanız gece evinizi el feneriyle gezebilirsiniz. Işığı açtığınız vakit hamam böceklerinin dağıldığını görürsünüz. Eğer evinizde gündüz vakti hamam böceği tespit ederseniz, bu durum hamam böceği istilasının bir süredir yoğun bir şekilde devam ettiği anlamına gelebilir. Genellikle hamam böcekleri gün boyunca saklanmayı tercih etmektedirler gıda kaynaklarının eksikliği ya da böcek nüfusunun fazla olması sebebiyle de gündüz ortaya çıkabilmektedirler. Ayrıca evinizde hamam böceği istilası varsa saklandıkları alanlarda ölü böcekler bulabilirsiniz. Ölü hamam böcekleri, böcek istilasının sona erdiğinin kesin bir işareti değildir, bu istilanın devam etme olasılığı daha yüksektir.

Hamam böceği dışkısı böcek istilası sırasında sıklıkla görülmektedir. Hamamböcekleri bitkilerden insan gıdalarına, ölü deri hücrelerine, çöplere ve hatta dışkılara kadar her şeyi yemektedirler. Evinizde hamam böceği istilası varda hamam böceği dışkısı da çok olacaktır. Hamam böceğinin türüne bağlı olarak, hamam böceği dışkısı kahve telvesi veya karabiber gibi görünmektedir. Böcek istila seviyesi ve süresine bağlı olarak mutfak dolapları, kilerler ve evin her bölümünde az yada çok bu dışkılar görünmektedir. Eğer evinizde herhangi bir alanda önemli miktarda dışkı tespit ederseniz, bu alanın hamam böcekleri tarafından sıklıkla tercih edildiğini bilmelisiniz ve bu yüzden bu alandaki yiyecek ve su kaynaklarını kesmelisiniz.  Evinizde hamam böceği dışkısı bulursanız, bulduğunuz alanları sabunlu ılık suyla temizlemeniz hastalıkların yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ancak temizlik yaparken eldiven takmanız gerekmektedir çünkü hamamböcekleri dışkısından enfeksiyon kapma riskiniz yüksektir.

Hamam böceği yumurtaları hamam böceği istilasının işareti olabilir. Bu yumurtalar oval şekildedir ve genellikle mobilyaların arkasında, dolapların içlerinde, duvarlardaki çatlakların içlerinde bulunurlar. Ancak genellikle hamam böcekleri yumurtaların insanları ulaşmakta zorlanacağı alanlara bırakmaktadırlar. Alman hamam böceği ise yumurtalarını üstünde taşımaktadır. Bu yüzden bu tür hamam böceği istilası ile uğraşmak daha yorucu olmaktadır.

Bazı hamam böceği türleri hoş olmayan kokular yaymaktadır. Ciddi istila durumunda, iç mekanlarda keskin yağlı bir küf kokusu olabilmektedir. Ayrıca böcekler öldükten sonra oleik asit üretildiğinden, ölü hamam böceklerinden kaynaklanan kokular da meydana gelebilir. Hamam böceği kokuları havada asılı kalabilir ve yiyeceklerin tadını bile etkileyebilmektedir.

Hamam Böcekleri Evlerde Nerelere Saklanır?

Hamam böcekleri gece beslenen böcek türlerindendir. Bu böcekler karanlıkta yaşamayı ve beslenmeyi tercih ederler. Hamam böcekleri saklanmak ve üremek için karanlık, nemli yerleri tercih etmektedirler. Evlerde dolapların, mutfak dolaplarının, lavaboların yanı sıra zemin drenajlarının altında saklanabilirler. Bu böcekler vücutlarını dar alanlara sığacak şekilde düzleştirebildiklerinden dolayı, lastik paspasların altında, duvar kağıdının arkasında ve duvar çatlaklarının içinde de saklanabilmektedirler.

Eğer evinizde hamam böceği istilasından şüpheleniyorsanız evinizdeki bazı bölgeleri inceleyerek böcek istilasını tespit edebilirsiniz.

Banyonuzdaki potansiyel yerleri kontrol ederek hamam böceklerinin yuvalarını bulabilirsiniz. Hamam böcekleri banyo dolaplarının ve ilaç dolaplarının arkasına saklanabilmektedir. Banyo dolaplarınız sabun, tuvalet kağıtları ve bu tarz malzemeler ile doluysa hamam böcekleri bu dolapları tercih edecektir. Bu böcek türleri sabun kalıntılarını, tuvalet kağıtlarını ve bu tür banyo ve tuvalet gereçlerini yiyebilmektedir. Lavaboların, banyoların ve tuvaletlerin arkasındaki sıhhi tesisatları kontrol ederek hamam böceklerinin saklanma yerlerini bulabilirsiniz. Bu tarz yerler hem karanlık hem de nemli olduğu için hamam böcekleri tarafından tercih sıklıkla tercih edilmektedir.

Mutfağınızı kontrol ederek hamam böceği kalıntılarını bulabilirsiniz. Buzdolabının altına, mutfak dolaplarının içine, bulaşık makinesinin arkasına ve su borularının geçtiği yerlere özellikle dikkat etmelisiniz. Bazen hamam böcekleri dolapların üst köşelerinde asılı olarak durabilir  ve bu durumda hamam böceklerini göremeyebilirsiniz. Bunun için dolap içlerinin köşelerini bile detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Mikrodalga fırın, kahve makinesi, tost makinesi ve blender gibi küçük mutfak aletleri bile hamam böcekleri için saklanma yerleri olabilir. Mutfak zemini veya duvarlarındaki çatlaklara da hamam böcekleri rahatlıkla saklanabilir.

Çamaşır odalarındaki lavaboların altındaki dolaplar ve çamaşır ve kurutma makinesinin borularının arasında bile hamam böcekleri saklanabilir. Çamaşır odaları nemli mekanlar oldukları için bu tür haşereler için en iyi barınma yerleri olabilmektedir.

Hamam böcekleri evlerde saklanmak için bodrum katlarını da tercih etmektedirler. Özellikle hamam böceklerinin rahatlıkla içlerine girebileceği taban ve köşelerdeki boşlukları dikkatli şekilde incelemelisiniz. Ahşap süpürgelikler ve yer döşemesindeki boşluklar da hamam böcekleri için saklanma alanlarıdır. Bodrum katınızda biriktirdiğiniz gazeteler ya da eşyalarınızı sakladığınız kutular var ise bunların içlerini de detaylı bir şekilde incelemelisiniz. Bazı hamam böcekleri saklanmak için garajları tercih edebilmektedir. Bu alanları da dikkatli şekilde inceleyerek hamam böceği istilasına karşı önlem alabilirsiniz.

Özellikle doğu hamam böcekleri yaşamak için kanalizasyonları tercih etmektedir. Lavabolardan evinize bu böcekler giderlerde gelebilmektedir. Bu yüzden giderlerinizi drenaj kapağı ile kapatabilirsiniz.

Bazı hamamböceği türleri ise dış mekanlarda yaşamaktadır. Dışarda çatı aralarında, kanalizasyon ve sıhhi tesisatların içinde veya su sızıntısının olduğu herhangi bir yerde yaşayabilirler. Ayrıca çöp kovalarının içlerinde, depolama alanlarında, yaprak ve kum yığınlarının altlarında yaşayabilirler.

Evinizde hamam böceği istilasından şüpheleniyorsanız bizi hemen arayabilirsiniz.

Hamam Böcekleri Nereleri İstila Etmektedir?

Bu böcekler her şeyi yiyebildiği için hemen hemen bütün mülkleri istila etmektedir. Bunlar:

  • Evler ve binalar
  • Restoran ve kafeler
  • Otel ve diğer konaklama işletmeleri
  • Gıda üretim tesisleri
  • Süpermarket ve gıda depoları
  • Hastane ve diğer sağlık hizmet binaları
  • Ofisler ve bürolar

Hamam Böcekleri İşyerlerini İstila Eder mi?

Hamam böcekleri hemen hemen her şeyi yiyerek beslendiği için her türlü işyerini de istila edebilmektedir. İşyerinizi istila eden hamam böcekleri marka itibarınızı derinden sarsabilir. İşyerinizin çok ciddi maddi kayıplar yaşamasına sebep olabilir. Özellikle gıda işletmeleri hamam böceği istilası sorunu ile daha fazla karşı karşıya kalmaktadır. Gıda üreticileri, restoranlar, kafeler ve diğer gıda işiyle ilgilenen işletmeler daha fazla risk altındadır. Fakat hamam böceği her şeyi tüketebildiği için her türlü işletme hamam böceği istilasına karşı her zaman risk altında olmaktadır.

Hamamböcekleri, E.coli ve Salmonella gibi bakterileri taşıyan ve yayan zararlı haşere türlerindendir. Gıda işletmelerinde gıdaların hızlı bir şekilde kirlenmesine yol açabilirler. Gıda işletmelerinde tek bir hamam böceğinin görülmesi bile müfettişler tarafından işletmenin faaliyetlerinin durdurulmasına sebep olabilir.  Müşteriler tarafından işlemeniz sağlıksız bir mekan olarak algılanır ve itibarınız fazlasıyla zarar görebilir. Günümüzde özellikle sosyal medya kanalıyla bu tarz haberler internet ortamında hızlı bir şekilde yayılmaktadır. Tek bir müşterinin bile bu haşereleri görmesi marka değerinizin zarar görmesi için yeterli olabilmektedir. Bu gibi durumlarda halkla ilişkiler için ayıracağınız bütçe işletmenizi ilaçlamak için ayıracağınız bütçeden daha fazla olabilmektedir. Ayrıca hamam böcekleri tarafından istila edilen işyerlerinde hiçbir çalışan çalışmak istememektedir. İş yerlerinizde hamam böceği istilası sorunu ile karşı karşıyaysanız bizi hemen arayabilirsiniz. İlaçlama uzmanlarımız hamam böceklerini ortadan kaldırarak bir daha işletmenize geri gelmelerini engellemektedir.

Hamam böcekleri konaklama işletmelerinde de sıklıkla görülmektedir. Bu işletmeler hamam böceklerine barınacak birçok yer sunmaktadır. Yapıca büyük olan bu tarz işletmelerde hamam böcekleri sessiz bir şekilde hızlıca çoğalmaktadır. Konukların odalarına da giren bu haşereler işletmeniz için hiç istemeyeceğiniz sorunlar ortaya çıkartabilir. İtibar ve müşteri kayıpları işletmeleri ön görmedikleri zararlara uğratmaktadır. Uzman kadromuz otel ve diğer konaklama işletmelerinde görülen hamam böceği istilaları karşısında sizlere profesyonel çözümler sunmaktadır.

Hamam böcekleri işyerinizdeki hammadde, plastik, gıda, ambalaj vb. şeylere zarar vererek finansal olarak sizi zarara da uğratabilir.

Eğer işletmenizde böcek istilasından şüpheleniyorsanız bu istila daha fazla büyümeden önlem almalısınız. İlaçlama firmamız işletmeler için yenilikçi çözümler sunmaktadır. Kimyasal içermeyen ısıl işlem de dahil olmak üzere bir çok çözüm önerimiz ile böcek istilası sorunu ile başa çıkmanızda her zaman yanınızda olmaktayız.

İlaçlama uzmanlarımız işyerinizi detaylı bir şekilde inceleyerek sorunun kaynağını tespit etmektedir. Hem tesis içi hem de tesis dışı incelemeler yaparak hamam böceği istilasını ortadan kaldırmaktadır. İşletmenizi istila eden hamam böceği türüne göre çözüm önerileri sunmaktadır. Hamam böcekleri gece beslenen böcekler oldukları için gece denetimleri yapılarak işletmenizdeki böcek saklanma yerleri uzmanlarımız tarafından kolaylıkla bulunmaktadır. Hamam böceği istilası karşısında işyerinizde çalışanlar uzmanlarımız tarafından bilgilendirilmektedir.

Hafta içi her gün bizi istediğiniz saatte arayarak uzman desteğimizden yararlanabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz her sektörden işletme için farklı ve kişiye özel çözümler sunmaktadır.

Hiçbir işletme sahibi hamam böceği istilasının müşterileri tarafından duyulmasını istememektedir. Bu yüzden ilaçlama şirketimiz sizin için gizli ve etkili çözümler sunmaktadır. İlaçlama işlemini işletmenizin faaliyette olmadığı gün ya da saatlerde yaparak müşterileriniz bu durumdan etkilenmemesini sağlamaktayız. Kapmalı ve etkili tedavi yöntemimiz ile ihtiyaçlarınız en iyi şekilde karşılamaktayız. Hassas ortama sahip işletmeler için kimyasal içermeyen ısıl işlem uygulamalarımız ile işletmelerdeki hamam böceklerini kolaylıkla ortadan kaldırmaktayız. Uzmanlarımız işletmeleri detaylı bir şekilde inceleyerek hamam böceklerinin işletmelere nerelerden girdiklerini bularak bu alanlar için işletme sahiplerine ve çalışanlarına alabilecekleri önlemlerini anlatmaktadırlar.

hamam böceği ilaçlama nasıl yapılır, konusunda detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz…

Neden Bizi Tercih Etmelisiniz?

Evinizden, binanızdan, işyerinizden yada diğer mülklerinizden uzak tutmak için tek başınıza yapacağınız uygulamalar bazen yeterli olmayabilir. Yetersiz ve yanlış bir uygulama ile hamam böceklerinin tekrar üremesini sağlayabilirsiniz. İlaçlama firmamız, hamam böceklerini evlerinizden veya iş yerlerinizden uzak tutmak için size doğru çözümleri sunmaktadır. İstila karşısında sunduğumuz doğru çözümler ile evinizi şimdi ve sonrası için korumanıza yardımcı oluyoruz.

İlaçlama uzmanlarımız, ilk etapta hamam böceklerinin yaşayabileceği mevcut saklanma yerlerini tespit ederek gerekli tedaviye başlamaktadırlar.  Her ev ve her işyeri farklı olduğundan, ilaçlama uzmanlarımız hamam böceği istila sorununuz için benzersiz bir program tasarlamaktadır. Deneyimli ilaçlama uzmanlarımız zararlıları evinize davet eden durumları incelemekte, mevcut istilalarla mücadele etmekte ve gelecekte olabilecek hamam böceği istilasına karşı önlemler almaktadır.

Ayrıca evinizi istila eden farklı türdeki hamam böcekleri için farklı çözümler gerekmektedir. Evinizi ya da işyerinizi istila eden hamam böceğini yanlış tespit ettiğiniz taktirde sorunun kaynağını tam olarak kurutamazsınız. Deneyimli ilaçlama uzmanlarımız yaptıkları incelemelerle istila eden hamam böceği türünü belirlemekte ve o türe karşı önlemler almaktadır. Sadece hamam böceklerini evinizden yok etmeniz % 100 çözüm sağlamamaktadır. Uzmanlarımız bütün hamam böceği yumurtalarının yerlerini tespit ederek bu sorunu kökten çözmektedir.

Eğer herhangi bir haşere istilasından şüpheleniyorsanız bizi hemen arayabilirsiniz.

Uzmanlarımız evinizi her hangi bir ücret talep etmeden incelemektedir.İlaçla işlemi sırasında uzmanlarımız sizlere yapacakları uygulamalar hakkında detaylı bir şekilde bilgi vermektedir. Hamam böcekleri ile savaşta bu zararlıların evinize nasıl girdiğini bilmeniz de önemlidir. Uzmanlarımız evinizi detaylı bir şekilde inceleyerek hamam böceklerinin potansiyel giriş noktalarını tespit etmektedir. Deneyimli uzmanlarımız hamam böceği giriş noktalarını nasıl onaracağınız hakkında size bilgiler vermektedir.

İlaçlama işlemi sırasında uzmanlarımız dikkatli bir şekilde çalışmaktadır. İşlem sonrasında ailenizi rahatsız edecek ilaç kalıntılar hiçbir şekilde evinizde kalmamaktadır. Eğer ilaçlama işleminden kısa bir süre sonra tekrardan hamam böceği istilası ile karşı karşıya kalırsanız sizden herhangi bir ücret talep etmeden evinizi tekrardan ilaçlamaktayız.

Hamam böceği ilaçlama
06 Kasım 2019
Hamam Böceği için yorumlar kapalı
4.345 kez görüntülendi
Translate »
Whatsapptan Ulaş
Call Now ButtonTıkla Ara