Değirmen ve Gıda İşleme Makinelerin Fumigasyonu

İşyerlerinin türü veya büyüklüğünden bağımsız olarak, böcekler, kemirgenler, kuşlar ve diğer haşerelerin kapalı yapılarda ortaya çıkması her zaman sorun oluşturmaktadır. Bu zararlılar işyerlerinde gelir kayıplarına yol açmaktadır. Böcek ve haşereler un fabrikalarını kolaylıkla istila edebilmektedir. Değirmenlerde üretilen unlarda böceklerin ortaya çıkması hem tüketicinin sağlığına zarar vermektedir hem de itibar kaybına yol açmaktadır. Sizde gıda işleme makinelerinizde böcekler, haşereler, güveler veya tırtıllarla uğraşıyorsanız fumigasyon yöntemi ile bu sorununuzdan kolayca kurtulabilirsiniz.
Gıda endüstrisinde haşere kontrolüyle uğraşırken göz önünde bulundurulması gereken birçok faktör vardır. İlk olarak amaç, tesisteki ürünün bütünlüğünü korurken zararlıların tesisten uzaklaştırılmasını sağlamaktır.
Gıda işleme makinelerinin fumigasyonunun düzenli ve periyodik olarak yaptırılması, makine kanallarının ve fabrika odalarının içindeki zararlı istila seviyesini ortadan kaldırmaktadır. Düzenli ve periyodik olarak fumigasyon yaptırılmadığı taktirde, makinelerin ve boru hatlarının içinde işlenen yiyeceklere çeşitli mikroorganizmalar bulaşabilmektedir.
Un ve diğer gıda işleme fabrikalarındaki böcek ve haşerelerin kontrolü, zararlı mikroorganizmaların neden olduğu gıda kaynaklı hastalıkların bulaşmasını en aza indirmek ve ürününüzün bütünlüğünü korumak için esastır. Gıda işletmenizdeki zararlıları kontrol etmek için firmamızın uzmanlarından yardım alabilirsiniz.